Wynagrodzenia w 2018 roku wzrosną o ponad 10 procent?

Finanse osobiste / Mój plan emerytalny

Fot. Pixabay.com

Wynagrodzenia rosną w rekordowym tempie. Już o ponad 7 proc. rocznie. Czy możliwy jest ponad 10 proc. wzrost w 2018 roku? I kto by na tym zyskał, a kto stracił?

#Wynagrodzenia rosną w rekordowym tempie. Już o ponad 7 proc. rocznie. Jak będzie w przyszłym roku? #pensje #płace #pieniądze

– Patrząc na ostatnich 20 – 15 lat, to tempo wzrostu wynagrodzeń zostało trochę w tyle za wzrostem PKB – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Czy 10 proc. wzrostu w 2018 r. jest możliwe?

– Ja zakładam, że to będzie nieco powyżej 7 proc. – ocenia dr P.Kwiecień. – W Rumunii czy na Węgrzech wynagrodzenia wystrzeliły jeszcze bardzie, u nas ten wzrost tłumił napływ pracowników z Ukrainy, ale pracodawcy coraz bardziej obawiają się napięć na rynku pracy – wyjaśnia ekspert.

 

Płace powinny rosnąć w tempie wzrostu PKB

Dwucyfrowe tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce byłoby niezdrowe, jak ocenia ekspert: – Przez chwilę może być dobrze, ale jak tylko przyjdą jakieś kłopoty gospodarcze, ograniczające na przykład eksport, to pracodawcy będą musieli zwalniać pracowników, ze względu na koszty pracy. Jeżeli chodzi o długofalowe interes pracowników, to dla nich byłoby lepiej,  aby wynagrodzenia rosły mniej więcej w tempie wzrostu gospodarczego.

 

Udostępnij artykuł: