Wynagrodzenia w Polsce: najlepsze miesiące mamy już za sobą

Multimedia / Rynek pracy

Najlepsze dla pracowników miesiące wzrostu wynagrodzeń mamy już za sobą. Realne wzrosty będą niższe z powodu mniejszych podwyżek i większej inflacji.

Pieniądze i portfel
Pieniądze Fot. stock.adobe.com/Mykola

Najlepsze dla pracowników miesiące wzrostu wynagrodzeń mamy już za sobą. Realne wzrosty będą niższe z powodu mniejszych podwyżek i większej inflacji.

Realne wzrosty wynagrodzeń będą niższe z powodu mniejszych podwyżek i większej inflacji #wynagrodzenia #płace @LewiatanTweets

W marcu 2019 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 5,7% r/r i wyniosło 5164,53 zł. Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2019 r. wyniosło 4950,94 zł.Wcześniej mieliśmy miesiące, gdy nominalny wzrost wynagrodzeń liczony r/r przekraczał 7 proc.Czytaj także: Jak szybko rosły wynagrodzenia i płaca minimalna w Polsce?

7-proc. wzrost wynagrodzeń jest nie do utrzymania

- 7-proc. wzrost wynagrodzeń jest nie do utrzymania, pomimo tego, że mamy 400 tys. nieobsadzonych miejsc pracy - mówi Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.Mniejsze wzrosty nominalne wynagrodzeń związane będą z wprowadzaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych, które zacznie się w tym roku, a dotyczyć będzie najpierw największych przedsiębiorstw. Dla pracodawców wprowadzenie PPK oznacza odprowadzanie co najmniej 2 proc. składki liczonej od wynagrodzenia.

Realny wzrost wynagrodzeń będzie jeszcze bardziej ograniczony

Natomiast realny wzrost wynagrodzeń będzie jeszcze bardziej ograniczony z powodu wzrostu inflacji.- Przez wiele miesięcy wzrost wynagrodzeń nie był odbity przez przedsiębiorców poprzez wzrost cen, ale to się właśnie zmienia - ocenia Monika Fedorczuk.
Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: