Wynajmujący mieszkania podnoszą ceny w całej Polsce. Na rynku rozpoczął najgorętszy okres

Nieruchomości / Rynek

Dwie osoby podpisujące umowę najmu mieszkania i przekazujące sobie klucze
Fot. stock.adobe.com/Pormezz

Na rynku najmu mieszkań rozpoczął się najgorętszy okres, związany ze zbliżającym się początkiem nowego roku akademickiego. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w tym roku średni koszt najmu jest o 9% wyższy niż przed rokiem. Największe zmiany odnotowaliśmy w Szczecinie (+18%), Łodzi (+14%) i Gdyni (+11%). Ceny mieszkań też rosną, ale rata kredytu w większości miast wciąż jest zdecydowanie niższa niż stawki najmu.

W tym roku średni koszt najmu jest o 9% wyższy niż przed rokiem #mieszkania #najem

Rosnące stawki za najem mieszkania teoretycznie są dobrą informacją dla właścicieli mieszkań przeznaczonych na ten cel. Ostrzegamy jednak, że na rynku jest coraz większa konkurencja.

– Wzrost stawek wynika z wzrostu cen mieszkań oraz z tego, że na rynek trafia coraz więcej droższych ofert dotyczących zupełnie nowych mieszkań na wynajem. Te są często dobrze wyposażone i bardziej funkcjonalne, niż mieszkania wynajmowane od lat. Wynajmujący, którzy przez lata nie remontowali wynajmowanych lokali, a chcący podwyższyć czynsz muszą być gotowi na inwestycję w remont i doposażenie mieszkania. W przeciwnym razie najemcy mogą niechętnie podchodzić do kwestii podwyżek. – mówi Anton Bubiel z Rentier.io.

Czytaj także: Gorący okres na rynku studenckiego najmu. Jak ustrzec się przed utratą pieniędzy?

Mieszkanie na wynajem wciąż jest atrakcyjną formą lokowania kapitału

Przy obecnych stawkach mieszkanie na wynajem wciąż jest atrakcyjną formą lokowania kapitału. Średnia rentowność takiej inwestycji to 7,3% brutto rocznie, przy założeniu, że mieszkanie jest wynajęte przez pełnych 12 miesięcy. Liderami rentowności mieszkań na wynajem pozostają Częstochowa i Sosnowiec ze średnioroczną stopą zwrotu wynoszącą ok. 9% brutto. Ostrzegamy jednak, że tego rodzaju inwestycje wymagają ostrożności. Jeśli nie znajdziemy chętnych do najmu lub trafiamy na lokatora, który będzie sprawiał problemy, to zamiast zysków mogą pojawić się straty. Poza tym podawane przez nas rentowności nie uwzględniają kosztów ewentualnego kredytu, podatku, czy okresowych remontów.

Czytaj także: Studenci siłą napędową rynku najmu. Jakie mieszkania wybierają?

Koszt najmu i rentowność inwestycji w mieszkanie

Koszt najmu i rentowność inwestycji w mieszkanie

 Patrząc z perspektywy osoby, która chce zamieszkać w najmowanym mieszkaniu, to obecne stawki są dość wysokie.

– Średnio koszt najmu w badanych przez nas miastach jest aż o 25% wyższy niż rata kredytu zaciąganego za zakup takiego samego mieszkania. Zakup własnego mieszkania najbardziej opłaca się w Sosnowcu, Częstochowie i Katowicach. W tych miastach rata kredytu jest o ponad 400 zł niższa niż koszt najmu. Należy jednak dodać, że aby móc uzyskać kredyt hipoteczny trzeba posiadać przynajmniej 10% wkładu własnego, czyli zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto też dodać, że najmowane mieszkanie znacznie łatwiej i szybciej można zmienić niż własne. W pewnych przypadkach to najem jest więc lepszym rozwiązaniem. – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Jak to policzyliśmy?

Wyliczenia sporządzono na podstawie 26 499 ogłoszeń cen najmu oraz 50 914 ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Te ostatnie wykorzystano do oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem. Prezentowana przez nas rentowność jest wartością brutto, czyli przed odliczeniem odpowiednich podatków oraz bez dodatkowych kosztów. Nie uwzględniono m.in. kosztów ewentualnego kredytu, zaciąganego na zakup mieszkania, kosztów okresowych napraw i remontów, kosztów umów notarialnych, opłat sądowych, prowizji i opłat dla pośredników. Takie koszty mają charakter indywidualny w odniesieniu do konkretnej nieruchomości. Powyższa analiza dotyczyła mieszkań występujących w ogłoszeniach internetowych w okresie od 1 do 31 sierpnia 2019 r. Przeciętne koszty oznaczają medianę zbioru dla danego miasta.

Porównanie kosztów najmu i raty kredytu

Porównanie kosztów najmu i raty kredytu

 

Udostępnij artykuł: