Wynajmujesz mieszkanie lub pracujesz za granicą? Twój e-PIT nie dla Ciebie

Finanse osobiste

Osoby fizyczne płacące podatek dochodowy już nie muszą wypełniać formularzy podatkowych. Zrobi to za nie fiskus. Jednak z tej możliwości nie mogą skorzystać osoby mające dochody z wynajmu mieszkania.

Budynek Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów (źródło: Adam-dalekie-pole - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20843347)

Osoby fizyczne płacące podatek dochodowy już nie muszą wypełniać formularzy podatkowych. Zrobi to za nie fiskus. Jednak z tej możliwości nie mogą skorzystać osoby mające dochody z wynajmu mieszkania.

Hanna Milewska-Wilk: Osoby fizyczne wynajmujące mieszkania, podatnicy rozliczający najem na zasadach ogólnych lub ryczałtem, jeszcze nie korzystają ze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych @MF_GOV_PL @mieszkanicznik

Osoby fizyczne wynajmujące mieszkania, podatnicy rozliczający najem na zasadach ogólnych lub ryczałtem, jeszcze nie korzystają ze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych.PIT-28 (ryczałt) wypełniamy samodzielnie, a czas na jego złożenie był do końca stycznia – mówi w rozmowie z aleBank.pl Hanna Milewska-Wilk, analityk detalicznego rynku najmu w Stowarzyszeniu Mieszkanicznik.

PIT -36 do kwietnia

I dodaje - PIT-36, zawierający sekcję dotyczącą przychodów i kosztów z najmu, również wypełniamy bez podpowiedzi, a czas na jego złożenie jest dłuższy, do końca kwietnia.Należy pamiętać , że usługa  Twój e-PIT dotyczy tylko osób rozliczających się na formularzach deklaracji  PIT-37 i PIT-38.Jak skorzystać z wypełnionego zeznania i sprawdzić swoje rozliczenie? 

Nie dla pracujących za granicą

Eksperci zwracają uwagę, że z naturalnych powodów polski fiskus nie ma informacji o dochodach zagranicznych podatników. To oznacza, że osoby posiadające takie dochody powinny je jednak same uwzględnić w swojej deklaracji podatkowej.

Nie czekaj na listonosza

Część osób, które pierwszego dnia funkcjonowania usługi Twój e-PIT sprawdzały przygotowane przez fiskusa swoje deklaracje podatkowe zauważyła brak numeru ich konta bankowego. W efekcie w razie zwrotu ewentualnej nadpłaty pieniądze otrzymałyby za pomocą przekazu pocztowego, co nie jest zbyt wygodne dla podatnika.Na pewno osoby, które chcą się rozliczać wspólnie z małżonkiem lub zamierzają skorzystać z ulg podatkowych, albo myślą o zmianie organizacji pożytku publicznego na którą przekażą jeden procent swojego podatku – nie powinny akceptować przygotowanej przez fiskusa deklaracji podatkowej. W ich interesie jest dokonanie odpowiednich zmian w przygotowanej deklaracji.

Uwaga na PIT- 11

Eksperci doradzają też sprawdzenie, czy fiskus uwzględnił wszystkie dochody podatnika. Zawsze się może bowiem zdarzyć, że pracodawca nie wysłał ani nam, ani fiskusowi deklaracji PIT -11. Jeśli do końca lutego pracodawca nie dostarczy nam deklaracji PIT-11 należy jak najszybciej skontaktować się z pracodawcą i uzyskać od niego wymagany prawem dokument.Więcej informacji o PIT
Źródło: Robert Lidke
Udostępnij artykuł: