Wyniki wyborów prezydenckich w USA pozytywne dla złotego

Gospodarka

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w USA poznamy najprawdopodobniej w ciągu kilku dni. Niemniej Joe Biden zdobył już wystarczającą liczbę głosów elektorskich, by pokonać Donalda Trumpa, co oznacza, że to on zostanie prezydentem.

Polski złoty, pieniądze
Fot. stock.adobe.com/Voyagerix

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w USA poznamy najprawdopodobniej w ciągu kilku dni. Niemniej Joe Biden zdobył już wystarczającą liczbę głosów elektorskich, by pokonać Donalda Trumpa, co oznacza, że to on zostanie prezydentem.

Sztab Donalda Trumpa złożył pozwy w kilku stanach wzywające do wstrzymania liczenia głosów powołując się na rzekome nieprawidłowości w procesie wyborczym. Rozpatrzenie wszystkich pozwów zajmie kilka dni lub tygodni. Na podstawie dostępnych informacji nie sądzimy, że mogłyby one doprowadzić do unieważnienia wyborów.

Ostateczne wyniki wyborów w USA nie są jeszcze znane

Ostateczne wyniki wyborów do Kongresu nie są jeszcze znane, chociaż realizacja scenariusza, w którym Republikanie utrzymają kontrolę w senacie jest wysoce prawdopodobna. Ostateczne wyniki poznamy dopiero na początku stycznia, gdyż konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury wyborów w Georgii. Tym samym do obsadzenia pozostają dwa miejsca w senacie przypadających na ten stan.

Czytaj także: Wybory prezydenckie w USA: Joe Biden wygrywa, Trump zapowiada pozwy sądowe >>>

Bazując na obecnych wynikach, Republikanie uzyskali 50 miejsc w senacie, a Demokraci 48 miejsc. Oznacza to, że Demokraci musieliby wygrać drugą rundę wyborów w Georgii, aby osiągnąć zbilansowany senat z rozkładem miejsc 50-50. Wówczas wiceprezydent posiadałby rozstrzygający głos w senacie. Obecnie kandydaci republikańscy uważani są za faworytów w wyborach na pozostałe dwa miejsca w senacie, więc prawdopodobnie ta partia zachowa większość w senacie. Nie można jednak wykluczyć scenariusza, w którym kontrola w senacie zostanie przejęta przez Demokratów.

Czytaj także: Giełdy reagują silnymi wzrostami na wyniki wyborów prezydenckich w USA >>>

Brak materializacji scenariusza tzw. niebieskiej fali (jednoczesnego zwycięstwa Demokratów w Senacie i wyborach prezydenckich) będzie miał ważne implikacje dla perspektyw gospodarczych i rynkowych w USA.

Chociaż nadal oczekujemy, że ostatecznie pakiet fiskalny zostanie uchwalony, jego rozmiar i termin wprowadzenia są obecnie trudne do przewidzenia. Jeśli ostateczne wyniki wyborów w USA będą spójne ze stanem obecnym, tj. prezydentem zostanie J. Biden, a kontrolę w senacie utrzymają Republikanie, to można oczekiwać mniejszego pakietu fiskalnego od wcześniejszych propozycji Demokratów (tj. 2,2 bilionów dolarów). J. Biden miałby również trudności z przeforsowaniem niektórych ze swoich wcześniejszych obietnic wyborczych, np. podwyżek podatków dla firm, czy też nałożenia regulacji na firmy z branży technologicznej.

Rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich w USA będzie sprzyjało umocnieniu polskiej waluty

Uważamy, że rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich w USA będzie sprzyjało umocnieniu polskiej waluty. Oczekujemy, że przed końcem br. awersja do ryzyka obniży się również ze względu na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej przez EBC oraz stopniowo zmniejszającą się liczbę nowych przypadków COVID-19. Biorąc pod uwagę zarysowane powyżej czynniki oczekujemy, że kurs EURPLN wyniesie 4,43 na koniec br.

W 2021 r. prognozujemy dalszą aprecjację złotego z uwagi na ożywienie gospodarcze w Polsce (kurs EURPLN równy 4,35 na koniec 2021 r.).

Udostępnij artykuł: