Wysoka inflacja w USA, ale FED nie myśli od podwyżce stóp procentowych

Komentarze ekspertów

Rosną ceny amerykańskich obligacji skarbowych, a ich rentowności spadają, podobnie zresztą jak rynkowy szacunek prawdopodobieństwa wprowadzenia podwyżki stóp procentowych w USA. Eksperci wiążą te zmiany z wystąpieniem szefa Rezerwy Federalnej w Kongresie Stanów Zjednoczonych (14.07.2021 r.), czytamy w komentarzu Conotoxia Ltd.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. Źródło: Twitter

Rosną ceny amerykańskich obligacji skarbowych, a ich rentowności spadają, podobnie zresztą jak rynkowy szacunek prawdopodobieństwa wprowadzenia podwyżki stóp procentowych w USA. Eksperci wiążą te zmiany z wystąpieniem szefa Rezerwy Federalnej w Kongresie Stanów Zjednoczonych (14.07.2021 r.), czytamy w komentarzu Conotoxia Ltd.

Jerome Powell odniósł się do dość gorącego tematu inflacji. Dobę przed jego wystąpieniem okazało się bowiem, że ceny konsumenckie w USA rosły w czerwcu – już czwarty miesiąc z rzędu – aż o 5,4 proc. r/r.

Jerome Powell zasygnalizował brak rychłych zmian w utrzymywaniu bardzo niskich stóp procentowych banku centralnego

Przebiły także prognozy zakładające odczyt poniżej 5 proc. Co więcej, wskaźnik inflacji bazowej wzrósł do 4,5 proc. r/r, a porównywalne wartości w USA to historia z lat ‘90 ubiegłego wieku. 

Czytaj także: Stopy procentowe w USA na razie bez zmian; będą dwie podwyżki do końca 2023 roku?

Kolejne miesiące z dużą inflacją i niskimi stopami?

Szef Fed nie pozostawiał złudzeń, że taka sytuacja szybko się zmieni. Powiedział, że inflacja, która gwałtownie rośnie, prawdopodobnie pozostanie w najbliższych miesiącach na wysokim poziomie. Uzasadnił, że jest ona tymczasowo wzmocniona przez efekt bazy, a dopiero gdy ten się skończy, to inflacja osłabnie. 

Odsuną się w czasie rozmowy na temat zmniejszania skali programu skupu aktywów w ramach QE (quantitative easing)

Jerome Powell zasygnalizował jednocześnie brak rychłych zmian w utrzymywaniu bardzo niskich stóp procentowych banku centralnego. Dodał, że upłynie jeszcze sporo czasu, zanim rynek pracy w USA w pełni odzyska siły po uderzeniu pandemii. 

– To może oznaczać, że odsuną się w czasie rozmowy na temat zmniejszania skali programu skupu aktywów w ramach QE (quantitative easing) – tłumaczy Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki, która świadczy usługę Forex dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. 

Czytaj także: Pakiet stymulacyjny Joe Bidena grozi hiperinflacją?

Stracił dolar, zyskało złoto

W reakcji na wystąpienie Powella (14.07.2021 r.) można było zaobserwować osłabienie amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD po ostatnim impulsie spadkowym wzrósł do poziomu 1,1850.

Mocniej zareagowało złoto. Cena kruszcu wzrosła powyżej 1830 USD. Pozytywnie na notowania złota może działać nie tylko nieco słabszy dolar, ale także powiększające się ujemne realne stopy procentowe.

Amerykanie będą podejmować jeszcze większe ryzyko inwestycyjne i lokować kapitał poza bezpiecznymi instrumentami finansowymi, które realnie przynoszą ujemne stopy zwrotu

Inflacja w USA wzrosła ostatnio do 5,4 proc., a rentowność 10-letnich obligacji spadła do 1,31 proc. Tym samym różnica między oprocentowaniem obligacji a inflacją spadła w USA do najniższego poziomu od lat '80. ubiegłego wieku.

– Stany Zjednoczone stały się liderem wśród głównych gospodarek świata, jeśli chodzi o skalę ujemnych realnych stóp procentowych. To z kolei może powodować, że Amerykanie będą podejmować jeszcze większe ryzyko inwestycyjne i lokować kapitał poza bezpiecznymi instrumentami finansowymi, które realnie przynoszą ujemne stopy zwrotu – zauważa analityk Conotoxia Ltd.


Powyższa publikacja nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: