Wystawa Victora Mana, laureata nagrody Deutsche Bank „Artysta Roku w Zachęcie

Bankowość

W Zachęcie będzie można obejrzeć pierwszą w Polsce indywidualną wystawę rumuńskiego malarza Victora Mana, laureata nagrody "Artysta Roku" przyznawanej przez Deutsche Bank. Ekspozycja Victor Man. Zephir będzie dostępna dla zwiedzających do końca sierpnia.

W Zachęcie będzie można obejrzeć pierwszą w Polsce indywidualną wystawę rumuńskiego malarza Victora Mana, laureata nagrody "Artysta Roku" przyznawanej przez Deutsche Bank. Ekspozycja Victor Man. Zephir będzie dostępna dla zwiedzających do końca sierpnia.

Nagroda "Artysta Roku" przyznawana jest przez Deutsche Bank od czterech lat. Rada Deutsche Bank Global Art Advisory Council, w skład której wchodzą wybitni, międzynarodowi kuratorzy sztuki (Okwui Enwezor, Hou Hanru, Udo Kittelmann i Victoria Noorthoorn), nagradza młodych twórców, którzy mają już znaczący dorobek artystyczny i równocześnie wytyczają nowe drogi w sztuce. Zwieńczeniem programu jest indywidualna wystawa prezentowana w Deutsche Bank KunstHalle w Berlinie, której towarzyszy obszerny katalog i specjalna publikacja w limitowanej edycji. Victor Man jest piątym z kolei laureatem nagrody Artysta Roku, jego poprzednicy to Wangechi Mutu (2010), Yto Barrada (2011), Roman Ondák (2012) i Imran Qureshi (2013).

Victor Man w swoich pracach tworzy autonomiczną ikonografię, w której częste odniesienia literackie przenikają się z elementami jego własnej biografii. Mroczne obrazy Mana są jednocześnie ponadczasowe i wizjonerskie, wymykają się łatwym interpretacjom, proponując widzowi alternatywne formy poznania, zapamiętywania i widzenia. Urodzony w 1974 w Klużu artysta znajduje inspirację zarówno w przeszłości, jak i współczesności. Literatura i historia, pamięć zbiorowa i doświadczenie indywidualne splatają się u artysty w nielinearną opowieść, znoszącą różnicę pomiędzy teraźniejszością i przeszłością, fikcją, wyobraźnią i rzeczywistością.

- Wspieranie sztuki współczesnej to jeden z filarów kultury korporacyjnej Banku - mówi dr hab. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska. - W ramach globalnego programu Art Works, będącego integralną częścią naszej strategii CSR, realizujemy wiele projektów, mających na celu przybliżenie często niełatwych w odbiorze dzieł sztuki nowoczesnej jak największej liczbie odbiorców.

Od ponad 30 lat Deutsche Bank angażuje się we współpracę z muzeami, targami sztuki i instytucjami, nagradzając i promując wschodzące talenty. Przykładem tej współpracy w Polsce jest konkurs "Spojrzenia", wyróżniający najciekawszych młodych artystów na polskiej scenie sztuki współczesnej, współorganizowany od ponad dziesięciu lat przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki, Fundację Deutsche Bank i Deutsche Bank Polska. Ta prestiżowa nagroda, jak pokazują ubiegłe edycje, jest dla młodych artystów niczym turbina napędzająca ich artystyczne kariery, stając się przepustką do największych galerii na świecie. Nazwiska uczestników poprzednich edycji (Pawła Althamera, Moniki Sosnowskiej, Janka Simona, Wojciecha Bąkowskiego czy Konrada Smoleńskiego) należą w tej chwili do czołówki najwyżej cenionych artystów nowoczesnych.

Źródło: Deutsche Bank Polska S.A.

Udostępnij artykuł: