Wyższe ceny prądu ograniczą możliwości inwestycyjne samorządów

Czysty zysk / Gospodarka / Multimedia / Samorządy

Krzysztof Grybionko
Fot. aleBank.pl

Krzysztof Grybionko, wiceprezes zarządu INC Rating SA, podczas Forum Samorządowo-Bankowego mówił, że wzrost cen energii elektrycznej o 50 - 60 procent istotnie ograniczy nadwyżkę operacyjną polskich samorządów, a co za tym idzie ich możliwości inwestycyjne.

Krzysztof Grybionko: jeśli rosną nam wydatki bieżące, to mniej możemy inwestować #energetyka #cenyprądu #samorządy #ForumBS

Podczas Forum Samorządowo-Bankowego przedstawiono raport na temat stanu finansów Samorządu Terytorialnego w Polsce przygotowany przez INC Rating SA. Wiceprezes tej agencji Krzysztof Grybionko mówił, że podwyżki cen prądu o 60, a nawet o 90 procent zmniejszą nadwyżkę operacyjną polskich samorządów. Z tej nadwyżki samorządy finansują nowe inwestycje lub też spłacają swoje zadłużenie.

Czytaj także: Forum Bankowo-Samorządowe 2018. W jakiej kondycji finansowej jest sektor polskich „małych ojczyzn”?

Samorządy mogą się jednak w pewnym zakresie uniezależnić od podwyżek cen energii, jeśli np. będą tworzyły klastry energetyczne razem z prosumentami – uważa wiceprezes INC Rating.

Takie związki energetyczne powstają w innych krajach na szczeblu lokalnym. W Polsce odpowiednim szczeblem jest
gmina. Energia produkowana w klastrach jest bezpośrednio zużywana przez infrastrukturą gminną, a nie oddawana do sieci i dopiero potem z niej odbierana. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak innych niż obecne uregulowań
prawnych.

Budowanie lokalnych klastrów energetycznych to nie tylko kwestia ceny energii, ale także bezpieczeństwa energetycznego kraju. W ten sposób powstaje rozproszona sieć energetyczna – zauważa Krzysztof Grybionko.

Czytaj także: Ceny usług publicznych w Lublinie nie wzrosną przez drożejący prąd >>>

 

Udostępnij artykuł: