Wzmocnienie oczekiwań na europejskie QE

Finanse i gospodarka

Złoty stabilny na początku tygodnia, a euro przecenione. Rosną oczekiwania na ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej w formie skupu obligacji z rynku wtórnego po słabej aukcji tanich kredytów dla banków. Sesja bez istotnych wydarzeń i publikacji. Jutro wstępne odczyty indeksów PMI z Europy.

Złoty stabilny na początku tygodnia, a euro przecenione. Rosną oczekiwania na ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej w formie skupu obligacji z rynku wtórnego po słabej aukcji tanich kredytów dla banków. Sesja bez istotnych wydarzeń i publikacji. Jutro wstępne odczyty indeksów PMI z Europy.

Nie milkną echa pierwszej, w powszechnej opinii, nieudanej aukcji tanich kredytów dla sektora finansowego w ramach programu TLTRO (Targeted Long-Term Refinancing Operations) przeprowadzonej przez Europejski Bank Centralny (EBC) w czwartek. Banki zgłosiły popyt na niewiele ponad 86 mld EUR z oferowanej w tym roku puli 400 mld EUR. Kolejna runda TLTRO zaplanowana jest na grudzień. EBC zapowiedział, że w ramach nowych działań łagodzących politykę pieniężną będzie chciał zwiększyć bilans posiadanych w portfelu aktywów o 1 bln EUR, czyli do wartości z 2012 r. Marne zainteresowanie kredytami w ramach TLTRO wzmogło oczekiwania, że spełnienie tego warunku będzie wymagało rozszerzenia instrumentów, które skupuje Bank o obligacje rządowe (pełne QE). Taka konieczność, według niektórych, może zajść już w pierwszych miesiącach 2015 r. Kluczowe będzie zachowanie wskaźników cen w perspektywie najbliższych kilku miesięcy oraz postęp w rozwijaniu akcji kredytowej banków na przełomie roku, tj. po zakończeniu dokonywanego przez bank centralny przeglądu sektora (ma się zakończyć w listopadzie).

W tym kontekście jako jedne z ważniejszych są czwartkowe dane o podaży pieniądza w strefie euro oraz o dynamice kredytów dla sektora prywatnego (za sierpień). Rynek oczekuje wyników zbliżonych do lipcowych. Brak odbicia we wspomnianych wskaźnikach przez kolejne 4-6 miesięcy będzie sygnałem narastającej presji na EBC i być może zdecyduje o sięgnięciu przez Bank po ostatnią deskę ratunku i rozszerzenie niestandardowych działań łagodzących politykę pieniężną.

Wznowienie obaw o kondycję europejskiej gospodarki przy stale korzystnych odczytach napływających z USA oraz oddaleniu ryzyka rozpadu Wielkiej Brytanii, przyniosły wznowienie spadkowej tendencji na eurodolarze. Złoty zachowywał się w piątek stabilnie. USD/PLN konsolidował się wokół 3,25, EUR/PLN powrócił poniżej 4,19. Zyskiwały ponownie obligacje peryferyjnych krajów strefy euro. Podobne tendencje obserwowano na polskich papierach. Dwuletni rekord zanotował indeks wszystkich spółek na warszawskiej GPW.

Tydzień rozpoczyna się spokojne. W kalendarzu nie ma wielu ważnych publikacji. Jutro wstępne odczyty indeksów PMI w Europie. Spodziewana jest stabilizacja. W związku ze względnie pozytywnymi sygnałami napływającymi we wrześniu z Ukrainy możliwa jest pozytywna niespodzianka i lekkie odbicie wskaźników. Pytanie na ile wesprze to notowania euro.

EURPLN: Złoty stabilny na początku nowego tygodnia. Sesja rozpoczyna się na poziomie 50-sesyjnej średniej ruchomej (4,1830). Ewentualne spadki notowań nie przekroczą dziś 4,1750. Ograniczeniem dla wzrostów będzie psychologiczna bariera 4,20. Rynek pozostanie więc stabilny.

EURUSD: Na niepłynnym rynku kurs ustanowił nowe, 14-miesięczne maksimum (1,2830). Na azjatyckiej części sesji notowania wzniosły się jednak w okolice 1,2960. Zakres ewentualnych spadków nie powinien wyjść poza kluczowe wsparcie wyznaczone przez dołki z lipca 2013 r. (1,2770). Wciąż trzymamy się założenia, że EUR/USD wykona silniejszą korektę wzrostową. Nie stanie się to jednak wcześniej niż po publikacji jutrzejszych wstępnych danych o indeksach PMI.

Damian Rosiński,
Dom Maklerski AFS

 

 

Udostępnij artykuł: