Wzrost cen hamuje? Szybki szacunek GUS: inflacja spowolniła do 2,8 proc. rdr w sierpniu

Gospodarka

Pieniądze Fot. stock.adobe.com/ number1411

Inflacja wyniosła 2,8% w ujęciu rocznym w sierpniu br. (wobec 2,9% r/r w lipcu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

Wg szybkiego szacunku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2019 r. w porównaniu z sierpniem ub. roku wzrosły o 2,8% (wskaźnik cen 102,8). #GUS #CPI #inflacja #GUS #Statystyki #WskaźnikCen @GUS_STAT

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian w sierpniu, podał też GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 7,2% r/r, ceny nośników energii – spadły o 1,4% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 0,3% r/r, podano w komunikacie.

Czytaj także: Eurostat: inflacja HICP w Polsce przyspieszyła do 2,5 proc. rdr w lipcu >>>

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,3% mdm

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,3%, nośników energii – pozostały bez zmian, a paliw do prywatnych środków transportu – spadły o 1,1%, podał też Urząd.

Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 2,8% r/r.

Minister Emilewicz: inflacja może przyspieszyć do 2,9% r/r we wrześniu

Inflacja w najbliższych miesiącach będzie utrzymywać się w celu inflacyjnym, choć istnieje możliwość jej przyspieszenia we wrześniu do 2,9% r/r, wynika z komentarza minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

„W najbliższych miesiącach oczekujemy utrzymania się inflacji w celu inflacyjnym, przy czym dopuszczamy możliwość wzrostu rocznego wskaźnika cen we wrześniu do poziomu 2,9%” – napisała Emilewicz w komentarzu do danych GUS.

„Dane są zbliżone do oczekiwań formułowanych przez MPiT przed miesiącem. Zgodnie z oczekiwaniami w ujęciu miesięcznym spadły ceny żywności (o -0,3%). Dane sugerują spadek cen odzieży i obuwia (-1,6%) głównie wskutek czynników sezonowych, a także spadek cen w transporcie (-0,5%)” – skomentowała minister.

Dodała, że w ujęciu rocznym ceny żywności i napojów alkoholowych pozostawały na wysokim poziomie powyżej 7,2%, co wynika przede wszystkim z trwającej w Europie drugi rok z rzędu suszy, a także rosnących cen żywności na rynku globalnym. Wzrost cen żywności rekompensują rosnące wynagrodzenia i dochody dyspozycyjne gospodarstw domowych.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: