Wzrost cen mieszkań wyhamuje?

Kredyty / Nieruchomości

Wzrost cen mieszkań w skali roku jest dwukrotnie niższy w porównaniu do ostatnich kilku lat. Dynamika cen będzie nadal spadać. To powinno osłabić presję, aby szybko kupować mieszkania.

Dr Jacek Furga, prezes AMRON
Dr Jacek Furga, prezes AMRON Fot. MarketNews24

Wzrost cen mieszkań w skali roku jest dwukrotnie niższy w porównaniu do ostatnich kilku lat. Dynamika cen będzie nadal spadać. To powinno osłabić presję, aby szybko kupować mieszkania.

#JacekFurga, prezes #AMRON: oceniamy, że dynamika wzrostu cen mieszkań będzie malejąca #mieszkania #CenyMieszkań #RynekNieruchomości

- Powróciliśmy do 5-6 proc. wzrostu cen mieszkań w skali roku, gdy jeszcze niedawno były to wzrosty 9-10 proc. - mówi dr Jacek Furga, prezes AMRON.

Niewielkie podwyżki cen mieszkań w I kw. 2019 r.

I kwartał 2019 roku przyniósł kolejne niewielkie podwyżki cen mieszkań. Spadek średniej transakcyjnej ceny 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego zanotowano jedynie w aglomeracji katowickiej – do poziomu 3 172 zł/m2, czyli o 70 zł (2,15%) w porównaniu do wartości zanotowanej w IV kwartale 2018 roku. Można uznać, że w Gdańsku przeciętnie za mieszkanie w I kwartale bieżącego roku płacono tyle samo co kwartał wcześniej – 6 821 zł/m2. W pozostałych badanych miastach średnie ceny mieszkań były wyższe w porównaniu do poprzedniego kwartału. Największy wzrost zanotowano we Wrocławiu, gdzie nabywcy płacili średnio 6 275 zł/m2, czyli więcej o 125 zł (2,04%) w ujęciu kwartalnym. W stolicy przeciętna cena mieszkania w I kwartale 2019 roku wyniosła 8 247 zł/m2, co oznacza wzrost o 130 zł, czyli 1,60% w odniesieniu do IV kwartału ubiegłego roku.Czytaj także: Dwucyfrowe wzrosty cen mieszkań. Banki podnoszą koszty kredytów hipotecznych >>>

Najbardziej podrożały mieszkania w Poznaniu, Krakowie oraz Gdańsku

W odniesieniu do analogicznego kwartału 2018 roku we wszystkich badanych lokalizacjach zanotowano wzrost średniej ceny zakupu 1 m2 powierzchni mieszkania. Najbardziej podrożały lokale w Poznaniu (o 441 zł/m2, czyli 7,78%), w Krakowie (o 493 zł/m2, czyli 7,67%) oraz w Gdańsku (o 606 zł/m2, czyli 9,75%).- Oceniamy, że dynamika wzrostu cen będzie malejąca - mówi Jacek Furga.Czytaj także: Ile pensji potrzeba, aby kupić mieszkanie w Polsce?

Wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania i liczba rozpoczętych budów

Jak wynika z najnowszego raportu AMRON, dotyczącego I kw. br. w porównaniu do IV kwartału 2018 roku wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania i liczba rozpoczętych budów – odpowiednio o 11,54% i 8,63%, natomiast liczba pozwoleń na budowę mieszkań uzyskanych przez deweloperów spadła o 20,60%.
Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: