Wzrost dominacji spółek amerykańskich w rankingu największych światowych przedsiębiorstw – wyniki rankingu PwC TOP 100

Finanse i gospodarka

Najnowszy raport firmy doradczej PwC przedstawia ranking 100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej.  Analiza uwzględnia zmiany kapitalizacji przedsiębiorstw w okresie od marca 2009 roku do marca 2014 roku, w tym dynamikę i trendy w ujęciu globalnym, krajowym i sektorowym.

Najnowszy raport firmy doradczej PwC przedstawia ranking 100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej.  Analiza uwzględnia zmiany kapitalizacji przedsiębiorstw w okresie od marca 2009 roku do marca 2014 roku, w tym dynamikę i trendy w ujęciu globalnym, krajowym i sektorowym.

Łączna kapitalizacja spółek z TOP 100 w analizowanym okresie uległa niemal podwojeniu - z 8,4 biliona dolarów do ponad 15 bilionów dolarów. Próg wejścia w skład TOP 100 również wzrósł prawie dwukrotnie - w 2009 roku aby znaleźć się na liście wystarczyła kapitalizacja na poziomie 40 mld dolarów, z kolei w 2014 roku wartość graniczna to 81 mld dolarów. Spółką o najwyższej wartości na świecie - niezmiennie od 2012 roku - pozostaje Apple, którego kapitalizacja w marcu 2014 roku wynosiła aż 469 mld dolarów.

Dominację w globalnym zestawieniu potwierdziły spółki amerykańskie - w pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem firm pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, a w całym zestawieniu 47.  Z kolei na liście TOP 100 mamy w tym roku mniej spółek z gospodarek wschodzących regionu BRIC - już tylko 11 w porównaniu do 17 w 2009 roku.  Stabilna pozostaje sytuacja spółek europejskich - podobnie jak w 2009 roku do TOP 100 zakwalifikowało się 18 firm ze strefy euro, w tym 8 z Wielkiej Brytanii.

"Szczególną uwagę zwraca coraz silniejsza dominacja w TOP 100 spółek amerykańskich. Obecnie niemal połowa ze 100 największych przedsiębiorstw pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i sytuacja ta najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie w najbliższych latach. Bez odpowiedniej siły finansowej i wysokiego poziomu innowacyjności, firmy z innych części świata nie są w stanie konkurować z amerykańskimi gigantami. Podobnie należy tłumaczyć spadek znaczenia spółek z krajów BRIC w rankingu. Warto jednak zaznaczyć, że spodziewana w tym roku oferta publiczna spółki Alibaba może zwiastować ponowną próbę rzucenia wyzwania firmom ze Stanów Zjednoczonych przez spółki chińskie - podkreśla Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC. "Miejmy nadzieję, że doczekamy się czasów, kiedy polska firma znajdzie się na liście TOP 100, choć na razie cel ten wydaje się bardzo odległy.  Największa spółka notowana na warszawskiej giełdzie - PKO BP - ma kapitalizację rzędu 16 mld dolarów, a zatem aby wejść na listę, musiałaby zwiększyć swoją wartość aż pięciokrotnie" - dodaje.

Ogółem w ciągu ostatnich 5 lat z TOP 100 wypadły 32 przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o spółki, które zajęły ich miejsce i weszły do indeksu, w przypadku 29 jest to efektem wzrostu, natomiast 3 trafiły na listę w wyniku IPO (np. Facebook czy Agricultural Bank of China) lub wydzielenia (np. wydzielenie AbbVie z Abbott). Patrząc w przyszłość, oczekujemy, że po przeprowadzeniu pierwszej oferty publicznej w późniejszym okresie bieżącego roku, także Alibaba znajdzie się w rankingu 100 największych przedsiębiorstw.

Wyraźny kierunek działań w ciągu ostatnich 5 lat wyznacza sektor technologii, którego pozycja pod względem kapitalizacji rynkowej wzrosła z 6. do 2. w klasyfikacji branżowej. W roku 2009 łączna wartość 9 firm z sektora technologii wynosiła 997 mld dolarów, natomiast w roku 2014 kapitalizacja rynkowa 13 spółek z tego sektora osiągnęła wartość 2,5 bln dolarów.
140629.pwc.tabela.01.759x207

Źródło: PwC

Udostępnij artykuł: