Wzrost gospodarczy Polski spowolni do 3,2 proc. w 2020 r. Analiza Euler Hermes

Gospodarka / Raporty

Mężczyzna pokazujący na monitorze komputera wykresy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/Milan

Wzrost gospodarczy Polski spowolni do poziomu 3,2% w całym 2020 roku, ale ze stopniowym ożywieniem w kolejnych kwartałach, ocenił starszy ekonomista Euler Hermes Manfred Stamer.

#EulerHermes: wzrost gospodarczy Polski spowolni do poziomu 3,2% w całym 2020 roku, ale ze stopniowym ożywieniem w kolejnych kwartałach #PKB #gospodarka

„Realny PKB wzrósł o +4% w roku jako całość, co oznacza spadek z poziomu +5,1% w 2018 r. i osiągnięcie wartości nieco poniżej prognozy konsensusu (+4,2%), według wstępnych danych szacunkowych. Informacje dotyczące strony popytowej dostępne są tylko częściowo, ale wskazują, że głównym motorem napędowym wzrostu w 2019 r. był popyt krajowy (+3,6 pkt proc.), podczas gdy wkład eksportu netto wyniósł +0,4 pkt proc. Konsumpcja prywatna wzrosła o +3,9%, co oznacza spadek z +4,3% w 2018 r. Dzięki kontynuowanemu wykorzystaniu funduszy UE na kwalifikujące się projekty, inwestycje trwałe wciąż jeszcze odnotowały wzrost +7,8% w ostatnim roku, chociaż nieco poniżej poziomu +8,9% uzyskanego w 2018 r. Zapasy odjęły -0,8 pkt proc. od całościowego wzrostu PKB w 2019 r., będąc tym samym głównym elementem przyczyniającym się do rocznego spowolnienia” – napisał w komentarzu Stamer. 

Znaczne zwolnienie wzrostu w ostatnim kwartale 2019 r.

W jego ocenie, dane z całego roku sugerują znaczne zwolnienie wzrostu w ostatnim kwartale 2019 r., dopełniając stały trend spadkowy w kwartalnych wskaźnikach wzrostu w trakcie roku.

Czytaj także: Credit Agricole obniża prognozę wzrostu PKB w 2020 roku >>>

„Dane PKB za IV kw. nie zostały jeszcze przekazane, ale dane za rok jako całość wskazują, że wzrost rok do roku (r/r) znacząco zwolnił do +2,7% w IV kw. z +3,9% w III kw., +4,6% w II kw. i +4,8% w I kw. Ten wniosek jest potwierdzony przez podobny stały spadek wzrostu produkcji przemysłowej, który osiągnął najniższy poziom od trzech lat +3% r/r w IV kw. Ponadto wskaźnik PMI dla przemysłu spadł do kwartalnej średniej 46,8 punktów w IV kw., poziomu najniższego od ponad 10 lat” – czytamy również.

Stopniowe ożywienie w kolejnych kwartałach

Euler Hermes prognozuje dalsze całoroczne spowolnienie wzrostu gospodarczego w 2020 roku na poziomie 3,2%, ale ze stopniowym ożywieniem w kolejnych kwartałach.

Czytaj także: Globalny wzrost PKB spowolni do 2,4 proc. w 2020 r. Prognoza Euler Hermes >>>

„Patrząc na dane miesięczne, wskaźnik PMI dla przemysłu, a także jego podkomponenty, nowe zamówienia i nowe zamówienia eksportowe faktycznie osiągnęły najniższe poziomy w październiku 2019 r. i odnotowały lekkie ożywienie pod koniec ubiegłego roku. W konsekwencji przewidujemy, że realny wzrost PKB osiągnie najniższy poziom na przełomie roku i prognozujemy stopniowe ożywienie (z poziomu +2,7% r/r odnotowanego w IV kw.) w trakcie 2020 r.” – podsumował starszy ekonomista Euler Hermes.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: