Wzrost PKB może wynieść nawet 5 proc. w 2018 r. To szczytowy punkt naszej koniunktury?

Gospodarka

Wykresy, kalkulator i ołówek
Fot. stock.adobe.com/gunnar3000

Ministerstwo Finansów nie wyklucza, że w tym roku w Polsce dynamika wzrostu PKB wyniesie 5% i prawdopodobnie będzie to szczyt naszej koniunktury gospodarczej, wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej.

#TeresaCzerwińska z @MF_GOV_PL: rok 2018 to jest szczytowy moment pod względem koniunktury #PKB #gospodarka

„Nasze prognozy są ostrożne, może nawet konserwatywne. ‚Trzymam kciuki” za te 5% PKB za cały rok. Według moich obliczeń, rok 2018 to jest szczytowy moment pod względem koniunktury, ale – jak inni ekonomiści – również mogę się mylić” – powiedziała Czerwińska podczas konferencji prasowej w odpowiedzi na pytanie, czy w tym roku wzrost PKB wyniesie 5%.

„Powinniśmy wykorzystać ten czas bardzo dobrej koniunktury, aby prowadzić konsolidację fiskalną, redukować deficyt z zastrzeżeniem, że realizujemy kilka programów społecznych. Życzyłabym sobie, aby deficyt na ten rok był również niewykonany np. w 50%” – dodała minister.

Poinformowała też, że resort finansów na pewno nie zrezygnuje z wydatków inwestycyjnych wspierających wzrost gospodarczy.

„Perspektywa nie będzie tak optymistyczna po lipcu, jeżeli chodzi o nadwyżkę budżetową, gdyż wchodzimy już w okres wydatkowy” – wskazała też Czerwińska.

Prace nad przyszłorocznym budżetem

Według niej, trwa obecnie intensywna praca nad projektem budżetu na kolejny rok.

„Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć gotowy draft projektu budżetu, który w okolicach 22 sierpnia mógłby być rozpatrywany na posiedzeniu rządu, choć zastrzegam – pan premier nie wyznaczył jeszcze żadnego terminu” – dodała minister.

W przyszłym roku będzie gorzej

Wiceminister Leszek Skiba dodał, że w przyszłym roku musimy się liczyć z niższą dynamiką PKB.

W lipcu Komisja Europejska (KE) podwyższyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski o 0,3 pkt proc. wobec szacunków z maja br. do 4,6% (wobec 4,6% odnotowanych w 2017 r.). Prognoza na 2019 r. została podtrzymana na poziomie 3,7%.

W czerwca Rada Ministrów przyjęła wskaźniki makroekonomiczne na potrzeby projektu budżetu państwa na 2019 r. – założyła m.in. wzrost PKB na poziomie 3,8%, średnioroczną inflację w wysokości 2,3% oraz stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2019 r. na poziomie 5,6%.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: