Wzrost płacy minimalnej „wykończy” biznes w małych miastach i na wsiach?

Firma / Rynek pracy

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce dyktowany jest przede wszystkim dobrymi chęciami i doprowadzeniem w sposób sztuczny do stworzenia państwa dobrobytu.

Mężczyzna układający na biurku stos z pieniędzy i wykresy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/andranik123

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce dyktowany jest przede wszystkim dobrymi chęciami i doprowadzeniem w sposób sztuczny do stworzenia państwa dobrobytu.

Zagrożeniem jest wchodzenie mikroprzedsiębiorców w szara strefę, zwłaszcza w małych miejscowościach i na wsiach, bo tam minimalne wynagrodzenie dogania średnie #PłacaMinimalna

Jednak przede wszystkim doprowadzi do stworzenia niebezpiecznych zagrożeń dla gospodarki.- Zagrożeniem jest wchodzenie mikroprzedsiębiorców w szara strefę, zwłaszcza w małych miejscowościach i na wsiach, bo tam minimalne wynagrodzenie dogania średnie wynagrodzenie – mówi Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS. - Tam przedsiębiorca ma do wyboru: zamknąć swój biznes lub wejść w szarą strefę.Czytaj także: Płaca minimalna w górę, firmy w dół?

Wzrost wynagrodzeń minimalnych uderzy w sektor budżetowy. Szpitale będą wpadać w jeszcze większe długi, a problemy z budżetem będą miały też szkoły.Czytaj także: Tempo wzrostu płacy minimalnej w Polsce ewenementem na skalę światową. Grozi nam wzrost cen?

Wzrost bezrobocia strukturalnego

Wzrośnie zapotrzebowanie na osoby o wysokich kwalifikacjach, ale jednocześnie zwiększy się bezrobocie strukturalne, dotyczące osób o niskich kwalifikacjach, które nawet teraz mają problemy ze znalezieniem pracy.Czytaj także: Małe firmy boją się gwałtownego wzrostu płacy minimalnej. Koszty wzrosną prawie o 80 proc. w ciągu 5 lat >>>
Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: