Wzrost polskiego PKB przyśpieszył

Komentarze ekspertów

W tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne wyniki polskiego PKB za trzeci kwartał br. Szybki wzrost, o 4,7%, zaskoczył.

W tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne wyniki polskiego PKB za trzeci kwartał br. Szybki wzrost, o 4,7%, zaskoczył.

Szczególnie, że biorąc pod uwagę korektę sezonową, wzrost wyniósł aż 5%. Do tej pory nie podano, które składniki przyczyniły się w największym stopniu do tego wyniku, ale można się spodziewać, że będzie to ponowne większa konsumpcja, głównie dzięki szybkiemu wzrostu płac. Polska gospodarka ogólnie korzysta również z dobrych wyników gospodarek krajów Unii Europejskiej, które są znaczącym odbiorcą polskich towarów.Pozytywną informacją jest również to, że wzrost PKB jest większy przy stosunkowo niskiej inflacji, która w ostatnich miesiącach wynosi około 2%. Tempo wzrostu polskiej gospodarki jest znacznie wyższe niż w większości krajów UE.

Przykładowo, w Niemczech, wg wstępnych danych, PKB wzrosło międzyrocznie o 2,3%, a w całej strefie euro o 2,5%. W przyszłości można oczekiwać, że polska gospodarka będzie nadal rosła szybciej niż w większości wysoko rozwiniętych krajów UE oraz będzie się zbliżać do poziomu ekonomicznego krajów Europy Zachodniej.Cała europejska gospodarka powinna nadal się rozwijać w najbliższych miesiącach. Świadczy o tym m.in. niemiecki indeks nastrojów ekonomicznych ZEW, który utrzymuje się na wysokim poziomie, w listopadzie wynosił 18,7 pkt.W tym tygodniu złoty się osłabił i w czwartek kurs w stosunku do euro był na poziomie 4,23 EUR/PLN. Eurodolar wynosił 1,18 EUR/USD.

Malwina Krakus

AKCENTA

 
Udostępnij artykuł: