XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Klimat sprzyja inwestycjom

Nieruchomości / Rynek / Wydarzenia

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz na XV Kongresie Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Fot. Marzena Stokłosa

Na polskim rynku funkcjonuje 2 mln 200 tys. czynnych kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 408 mld zł – przypomniał podczas otwarcia XV Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Tylko w ostatnim roku zawarto około 200 tys. umów kredytowych na łączną kwotę 50 mld złotych. Pomimo tak dynamicznego rozwoju akcji kredytowej sytuacja mieszkaniowa Polaków nadal pozostaje ciężka.

#KrzysztofPietraszkiewicz, prezes #ZBP na Kongresie Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych: marzy mi się, żebyśmy potrafili sformułować średnio i długofalowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce. Program bazujący na założeniu, że w tej strefie klimatycznej człowiek potrzebuje zwykłego domu #mieszkania #nieruchomości #KFNM

Problemem polskiego rynku mieszkaniowego nie jest tylko pokaźny, gdyż szacowany na kilka milionów deficyt lokali. Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił, że niemało Polaków wciąż wegetuje w warunkach urągających elementarnym standardom sanitarnym. Finansowanie zakupu mieszkań przez banki nie jest w stanie zapełnić tak poważnej luki, zwłaszcza iż spora część najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych nie posiada zdolności kredytowej.

– Marzy mi się, żebyśmy potrafili sformułować średnio- i długofalowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce. Program bazujący na założeniu, że w tej strefie klimatycznej człowiek potrzebuje zwykłego domu – dodał prezes ZBP.

Czytaj także: XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych: rynek mieszkań na wynajem wspierają cudzoziemcy >>>

Budowanie skłonności Polaków do długoterminowego oszczędzania

Jednym ze sposobów na zwiększenie siły nabywczej Polaków jest budowanie skłonności do długoterminowego oszczędzania, zarówno w celu zakupu nieruchomości, jak również późniejszych remontów i konserwacji.

– Środki niewykorzystane na mieszkanie mogą być przeznaczone na cele emerytalne – wskazał prezes ZBP.

Stworzenie spójnego programu emisji listów zastawnych

Warunkiem rozwoju rynku kredytów hipotecznych jest z kolei stworzenie spójnego programu emisji listów zastawnych. Ma to szczególne znaczenie z uwagi na strukturę oszczędności, ulokowanych w rodzimych bankach.

– Nie możemy w nieskończoność finansować długoterminowych projektów krótkoterminowymi depozytami – zauważył prezes ZBP.

Przyspieszenie akcji kredytowej nie powinno również bankowcom przesłaniać dalszej perspektywy, w której spowolnienia i kryzysy są nieuniknionym i naturalnym zjawiskiem gospodarczym. Dlatego konieczna jest analiza nie tylko oczekiwań, ale również potrzeb i możliwości finansowych potencjalnych kredytobiorców.

– Nierzadko lepiej doradzić zakup mniejszego mieszkania, by klient nie brał na siebie zbyt wielkich ciężarów – dodał Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czytaj także: XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych: jak zapanować nad przestrzennym chaosem?

Kryzysy globalne i lokalne zaczynają się na rynku nieruchomości

– Rynek nieruchomości to miejsce, gdzie zaczynają się kryzysy globalne i lokalne – tę prawdę przypomniał Jacek Bartkiewicz, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Właśnie z uwagi na szczególne ryzyka związane z tym segmentem rynku konieczne jest nie tylko zachowania odpowiednich standardów podczas udzielania kredytów, ale również bieżące monitorowanie portfeli. Ma to znaczenie również obecnie, kiedy cały rynek znajduje się w fazie wysokiej koniunktury. Należy bowiem pamiętać o otoczeniu niskich stóp procentowych, które sprzyja powstawaniu nierównowagi. Rekordowo niskie zyski z depozytów bankowych skłaniają również inwestorów do poszukiwania innych źródeł przychodu, w rodzaju mieszkań na wynajem. Przedstawiciel NBP przypomniał, że zwrot z inwestycji w nieruchomości sięga 7%, co jest wynikiem kilkukrotnie lepszym aniżeli w przypadku najbardziej rentowych lokat. Z drugiej strony obecna sytuacja gospodarcza pozwala na minimalizację najpoważniejszych zagrożeń dla tego segmentu rynku.

– Sektor bankowy jest w stanie zaabsorbować problem kredytów walutowych bez pomocy polityków – podkreślił Jacek Bartkiewicz.

Sukcesywnie spada również liczba zobowiązał o LtV powyżej 100%, takich kredytów jest obecnie ok. 34%.

– Jest to związane z wzrostem gospodarczym, wzrostem dochodów ludności – zauważył reprezentant banku centralnego.

Tradycyjnym punktem Kongresu jest wręczenie nagrody Szklane Domy 2018. Wyróżnienie, przyznawane przez redakcję czasopisma Finansowanie Nieruchomości trafiło w tym roku do Tadeusza Ferenca, prezydenta miasta Rzeszów.

Udostępnij artykuł: