XXIV Ranking Banków Miesięcznika Finansowego Bank 2019. Automatyzacja: Bajki robotów

BANK 2019/06

Konsolidacja rynku, likwidowanie tradycyjnych oddziałów, a przede wszystkim rozwój bankowości elektronicznej i rozwiązań mobilnych, automatyzacja i wdrażanie sztucznej inteligencji powodują, że banki zwalniają coraz więcej ludzi. Od 2008 r. zatrudnienie w polskich bankach spadło o 20 tys. osób.

W ostatnim czasie najwięcej mówi się o cięciach etatów w Banku Pekao, który kilka miesięcy temu zapowiedział, że do końca października rozwiąże umowy o pracę z 950 pracownikami, a 620 zmieni warunki zatrudnienia. W tym drugim wypadku w grę wchodzą zmiany stanowisk, zakresu obowiązków, jak i warunków zatrudnienia, w tym wynagrodzenia. W 2018 r. Pekao wprowadził program dobrowolnych odejść dla pracowników, który ze zwiększeniem automatyzacji pozwolił na redukcję zatrudnienia o 1000 osób. Na koniec 2018 r. cała grupa zatrudniała 16,7 tys. pracowników.

– Skupiamy się na automatyzacji procesów, tak aby klienci przychodzący do oddziałów realnie odczuli różnicę w zakresie szybkości i łatwości obsługi – powiedział prezes Pekao Michał Krupiński, przedstawiając strategię banku.

[...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: