Z Chinami można mieć nadwyżkę

Artykuły / Gospodarka

Nałożenie przez administrację prezydenta Trumpa ceł na wiele wyrobów importowanych z Chin ma być karą za nieuczciwe praktyki chińskich przedsiębiorców, w tym kradzież własności intelektualnej

Flaga Chin
Fot. Pixabay.com

Nałożenie przez administrację prezydenta Trumpa ceł na wiele wyrobów importowanych z Chin ma być karą za nieuczciwe praktyki chińskich przedsiębiorców, w tym kradzież własności intelektualnej

#WitoldGadomski: Jeżeli USA postawią barierę wobec towarów chińskich, to zwolnią na rynku miejsce dla towarów wietnamskich, indyjskich, czy meksykańskich, ale nie amerykańskich #USA #Trump #Chiny #WojnaCelna

Prezydent i duża część Amerykanów sądzą, że głęboki deficyt w handlu z Chinami jest przyczyną utraty miejsc pracy, zwłaszcza w przemyśle, a bariery celne pozwolą nie tylko zmniejszyć deficyt, ale też zwiększyć produkcję przemysłową. Większość profesjonalnych ekonomistów, w tym Gary Cohn, były dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej, który podał się przed miesiącem do dymisji, uważają, że cła nie tylko nie przywrócą równowagi w wymianie handlowej USA, ale będą gospodarkę amerykańską i amerykańskich obywateli drogo kosztowały.Stany Zjednoczone rzeczywiście mają znaczny i z roku na rok coraz większy deficyt w handlu z Chinami, ale deficyt mają także w handlu z:- Unią Europejską - 151,4 mld dolarów, w tym z  Niemcami - 64,3 mld dolarów-  Meksykiem - 71,0 mld dolarów- Japonią - 68,8 mld dolarów- Kanadą - 17,6 mld dolarów.Nadwyżkę zanotowały w handlu towarami z Wielką Brytanią (3,3 mld dolarów), Holandią (24,5 mld dolarów), Brazylią (7,6 mld dolarów). Według United States Census Bureau, obroty Polski ze Stanami Zjednoczonymi zamknęły się nadwyżką po stronie polskiej - 2,6 mld dolarów. Według GUS nadwyżkę 0,5 mld dolarów miały Stany Zjednoczone. Wszystkie powyższe dane dotyczą roku 2017.

Gdyby nadwyżka chińska wynikała z nieuczciwych praktyk – dumpingu lub sztucznego zaniżania kursu swojej waluty, co można traktować jako formę ukrytego dumpingu, to niemal wszystkie kraje miałyby w handlu z tym ogromnym krajem handlowy deficyt. Tak jednak nie jest.Handel zagraniczny Chin w mld dolarów. Rok 2016
KrajEksportImportWynik
USA385,3134,4250,9
Hongkong287,316,7270,6
Japonia129,4145,7-16,3
Korea Płd93,7159,0-65,3
Niemcy65,386,1-20,8
Wietnam61,137,223,9
Indie58,411,846,6
Holandia57,59,847,7
Wielka Brytania55,718,737,0
Singapur44,52618,5
Tajwan40,2138,8-98,6
Malezja37,749,3-11,6
Rosja37,432,35,1
Australia37,370,9-33,6
Tajlandia37,238,5-1,3
Meksyk32,410,322,1
Indonezja32,121,410,7
ZRA30,11020,1
Filipiny29,817,412,4
Kanada27,318,39,0
Włochy26,416,79,7
Francja24,722,52,2
Brazylia22,045,9-23,9
Hiszpania21,36,115,2
Arabia Saudyjska18,723,6-4,9
Pakistan17,20,217,0
Turcja16,72,813,9
Iran16,414,81,6
Polska15,12,512,6
Belgia14,76,97,8
Bangladesz14,30,913,4
Chile12,818,6-5,8
Egipt10,40,69,8
Szwajcaria3,239,8-36,6
Źródło: Narodowe Biuro Statystyki Chin

W 2016 roku Chiny miały deficyt z Tajwanem, Koreą Płd, Szwajcarią, Australią, Brazylią, Niemcami, Japonią, Malezją, Chile, Arabią Saudyjską, Tajlandią, Iranem. W tej grupie są kraje surowcowe, ale także kraje o wysokiej technice. Zadziwiająca jest wymiana Chin ze Szwajcarią, która kupuje bardzo niewiele, a za to jest jednym z większych eksporterów do Chin. Problemów z deficytem nie ma ani Japonia, ani Niemcy, ani też Korea Południowa. Bardzo wysokie są obroty Chin kontynentalnych z Tajwanem, mimo że oba kraje nie uznają się wzajemnie. Tajwan Notuje znaczną nadwyżkę.Stany Zjednoczone, które dysponują bardzo zaawansowanymi technologiami bez trudu mogłyby zrównoważyć wymianę handlową z Chinami, gdyby … ograniczyły własną konsumpcję. Oczywiście tego nie zrobią. Jeżeli postawią barierę wobec towarów chińskich, zwolnią na rynku miejsce dla towarów wietnamskich, indyjskich, czy meksykańskich, ale nie amerykańskich.
Udostępnij artykuł: