Z inwestycjami polskich firm nie jest dobrze, a będzie jeszcze gorzej?

Firma

Niskie inwestycje są zagrożeniem dla przyszłości polskiej gospodarki. W 2020 r. spadną do bardzo niskiego poziomu, a regres będzie dotyczył zarówno inwestycji publicznych jak i firm.

Dwóch mężczyzn w pracy oglądających wykresy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/joyfotoliakid

Niskie inwestycje są zagrożeniem dla przyszłości polskiej gospodarki. W 2020 r. spadną do bardzo niskiego poziomu, a regres będzie dotyczył zarówno inwestycji publicznych jak i firm.

#CreditAgricole: niskie #inwestycje są zagrożeniem dla przyszłości polskiej gospodarki. W 2020 r. spadną do bardzo niskiego poziomu

W przypadku inwestycji publicznych mamy do czynienia z ustępowaniem górki inwestycyjnej z 2018 r., związanej z wyborami samorządowymi, co będzie powodowało spowolnieniem inwestycji ogółem. O ile w I kw. 2019 r. wskaźnik inwestycji ogółem wynosił 12,5 proc., to według prognoz Credit Agricole w IV kw. spadnie do 6,8 proc. r/r. Dla całego mijającego wkrótce roku wyniesie 8,5 proc.Czytaj także: Firmy nie inwestują, bo nie mają z czego?

Niekorzystne  otoczenie zagraniczne

- Jeżeli chodzi o inwestycje firm, to sytuacja wygląda pesymistycznie,  a pytaniem pozostaje, w jaki sposób niekorzystne  otoczenie zagraniczne wpłynie na klimat inwestycyjny w polskich firmach, bo mamy do czynienia z recesją w Niemczech, z wojnami handlowymi USA-Chiny i ogólnym spowolnieniem wzrostu globalnego – mówi Krystian Jaworski, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polski.

W polskich firmach będą rosły koszty płacowe

Podwyższona niepewność ograniczy skłonność do inwestowania, zwłaszcza, że w najbliższych miesiącach w polskich firmach będą rosły koszty płacowe, związane z rozpoczęciem wejścia w Pracownicze Plany Kapitałowe  oraz podniesieniem płacy minimalnej.Czytaj także: Zastój w inwestycjach MŚP już trzeci kwartał z rzędu >>>Duże spowolnienie wzrostu inwestycji przedsiębiorstw odnotujemy już w następnym kwartale. W całym 2020 r. inwestycje ogółem spadną do 4,7 proc. Coraz dalej nam do realizacji założeń tzw. planu Morawieckiego, w którym inwestycje miały rosnąć.
Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: