Z nowych wakacji kredytowych będzie można skorzystać już w lipcu

Kredyty / Nieruchomości

Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać już w lipcu, poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Projekt wprowadzający pakiet pomocy dla kredytobiorców, którego częścią są wakacje kredytowe w nowym kształcie, znajduje się obecnie na etapie prac sejmowych.

Dom i umowa kredytowa
Fot. stock.adobe.com/PIC SNIPE

Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać już w lipcu, poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Projekt wprowadzający pakiet pomocy dla kredytobiorców, którego częścią są wakacje kredytowe w nowym kształcie, znajduje się obecnie na etapie prac sejmowych.

Zgodnie z projektem ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, z przerwy w spłacie kredytu będzie można skorzystać czterokrotnie w 2022 r. i tyleż razy w 2023 r.

Czytaj także: Wakacje kredytowe dla każdego to patent na jeszcze wyższą inflację >>>

Ustawa o wakacjach kredytowych wejdzie w życie w lipcu i od tego miesiąca będzie można z nich skorzystać.

"Będzie to można zrobić czterokrotnie do końca roku" – powiedział Buda w programie "Graffiti" w Polsat News, cytowany na profilu resortu na Twitterze.

Pakiet pomocy dla kredytobiorców

Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadza tzw. wakacje kredytowe - możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy.

Czytaj także: ZBP ocenia projekt pomocy dla kredytobiorców: potrzebne dodatkowe kryteria przy ubieganiu się o wakacje kredytowe >>>

Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Wakacje kredytowe będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty.

Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych.

Rząd zaproponuje nowy wskaźnik oprocentowania kredytów jesienią

Rynek ma czas na zaproponowanie bardziej realnego wskaźnika oprocentowania kredytów, stanowiącego zamiennik WIBOR do września – października br. Jeżeli tego nie uczyni, rząd przedstawi jesienią swoją propozycję, zapowiedział także Waldemar Buda.

Jesienią rząd zaproponuje w miejsce #WIBOR nowy wskaźnik oprocentowania kredytów.

- powiedział Buda w programie "Graffiti" Polsat News, cytowany na profilu resortu na Twitterze.

Doprecyzował, że stanie się tak w sytuacji gdy do września – października br. rynek nie zaproponuje zamiennika WIBOR-u, który jest bardziej realny i odpowiada wartości pieniądza międzybankowego.

Zastąpienie WIBOR-u nowym wskaźnikiem

Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, który znajduje się obecnie na etapie prac sejmowych zakłada zastąpienie WIBOR go innym wskaźnikiem, który obniży wysokość rat kredytowych. Proces wyznaczenia zamiennika za WIBOR zostanie uregulowany ustawowo.

Procedura wyznaczenia zamiennika, po wystąpieniu zdarzenia uruchamiającego, określonego w unijnym rozporządzeniu BMR, będzie inicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. W proces zostanie zaangażowany Komitet Stabilności Finansowej (zrzeszający przedstawicieli wszystkich instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego) celem wypracowania jak najlepszego rozwiązania. Finalnie minister właściwy do spraw instytucji finansowych będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia.

Czytaj także: Czy da się zlikwidować WIBOR bez ryzyka?

Jeżeli w ten sposób nie uda się doprowadzić do wyznaczenia zamiennika, wówczas ustawodawca przewidział możliwość wyznaczenia zamiennika za WIBOR na podstawie stawki Polonia. Wskaźnik ten będzie mógł zostać określony przez ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w drodze rozporządzenia.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: