Za branżą pośrednictwa finansowego rekordowy kwartał

Z rynku

Pierwszy kwartał 2018 r. okazał się rekordowy dla branży pośrednictwa finansowego w Polsce. Przedstawiciele Związku Firm Pośrednictwa Finansowego zanotowali jeden z najlepszych wyników pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych.

Słoik z pieniędzmi, kalkulator i model domu
Fot. stock.adobe.com/wong yu liang

Pierwszy kwartał 2018 r. okazał się rekordowy dla branży pośrednictwa finansowego w Polsce. Przedstawiciele Związku Firm Pośrednictwa Finansowego zanotowali jeden z najlepszych wyników pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych.

Eksperci pomogli m.in. w uzyskaniu finansowania w wysokości ponad 5,5 mld zł, a więc niemal co drugiego kredytu hipotecznego #ZFPF #kredytyhipoteczne #kredyty

Dobra koniunktura gospodarcza i niskie bezrobocie sprawiły, że w I kwartale 2018 r. zainteresowanie kredytami hipotecznymi było bardzo wysokie. Banki udzieliły ich łącznie 11,9 mld zł, a więc o prawie 9% więcej niż przed rokiem. Szczególnie szybko rosła jednak wartość tych, w których przyznaniu pomagali eksperci finansowi zrzeszeni w ZFPF. Tu wartość wypłaconych kredytów wyniosła aż 5,5 mld zł, a więc w omawianym okresie wzrosła aż o 27%. Takie wyniki są potwierdzeniem tego, że Polacy coraz chętniej korzystają z usług specjalistów od finansów.Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – W I kwartale usługi ekspertów finansowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z pomocą pośredników sprzedano prawie połowę (47%) wartości udzielonych kredytów hipotecznych w Polsce. Co ciekawe, pomimo że banki nie wprowadziły znacznych zmian w ofertach, według NBP, w marcu oprocentowanie udzielonych kredytów wyniosło średnio 4,33%, co jest jednym z najniższych poziomów w historii. Wpłynąć na to mogła m.in. wyższa niż w przeszłości skłonność klientów do korzystania z usług ekspertów finansowych. Ich pomoc znacznie ułatwia znalezienie najlepszej oferty, a te bardzo istotnie się od siebie różnią w poszczególnych bankach. Tabela 1: Wartość kredytów hipotecznych sprzedanych przez członków ZFPF w IV kwartale 2017 r. i I kwartale 2018 r.

Paweł Komar, Wiceprezes Zarządu Open Finance S.A.: – Początek 2018 r. to bardzo dobry okres dla całej branży. Jeden z najlepszych w historii. Widać, że trend zwiększania wolumenów ma szansę utrzymać się także w kolejnych kwartałach. Poza wykorzystaniem szansy z projektu MDM, rynek cieszy się bowiem również zdrowym popytem na nieruchomości i kredyty hipoteczne. Widać to choćby w Warszawie, w której praktycznie nie występowały nowe mieszkania objęte programem. Przewidujemy jednak, że choć sprzedaż „hipotek” będzie nadal rosnąć, to już w mniejszym tempie. Dynamika kolejnych miesięcy nie będzie już tak wysoka, ze względu choćby na wzrost cen nieruchomości na kilku rynkach, który może ją lekko ochłodzić.

Sprzedaż produktów firmowych

Eksperci ZFPF w I kwartale 2018 r. pośredniczyli także w udzielaniu kredytów przedsiębiorcom. Łączna sprzedaż kredytów firmowych w tym okresie wyniosła 543,05 mln zł i była o 9% wyższa w stosunku do analogicznego kwartału 2017 r.

Paweł Komar, Wiceprezes Zarządu Open Finance S.A.: – Branża widzi w kategorii kredytów dla firm dużą szansę rozwoju. Są to jednak produkty, które wymagają innej wiedzy i kompetencji, niż kredyty dedykowane osobom fizycznym – hipoteczne czy gotówkowe. Ich sprzedaż będzie więc rosła w kolejnych kwartałach organicznie. Widać jednak wzmożoną aktywność pośredników w pozyskiwaniu potrzebnej wiedzy i kompetencji w tym obszarze. Co ciekawe, zauważamy także duże zainteresowanie banków, które coraz intensywniej rozwijają ten segment i portfolio oferowanych produktów. Świadomy klient - przedsiębiorca coraz częściej zwraca jednak uwagę na skuteczność przeprowadzenia go przez uzyskanie finansowania, ponieważ biznes nie lubi czekać. Pośrednik wyposażony w szereg rozwiązań i szeroki wachlarz ofertowy, będzie więc coraz bardziej ceniony na rynku.Tabela 2: Wartość kredytów firmowych sprzedanych przez członków ZFPF w IV kwartale 2017 r. i I kwartale 2018 r.

Sprzedaż kredytów gotówkowych wzrosła o 24%

W I kwartale 2018 r. firmy zrzeszone w ZFPF pośredniczyły w udzieleniu kredytów gotówkowych o łącznej wartości 610,21 mln zł, co daje 24% wzrost w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku.Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: - W przypadku kredytów gotówkowych również zdecydowanie wzrosło zainteresowanie usługami ekspertów finansowych. Podczas gdy banki udzieliły w I kwartale kredytów konsumpcyjnych o wartości o 6,5% wyższej niż przed rokiem, to wartość tych, uzyskanych z pomocą ekspertów ZFPF, wzrosła aż o 24%. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że można uzyskać duże korzyści również dzięki porównaniu ofert kredytów konsumpcyjnych. Zdarza się bowiem, że łączne koszty takiej samej pożyczki w jednym banku mogą być kilkukrotnie wyższe niż w innym.Tabela 3: Wartość kredytów gotówkowych sprzedanych przez członków ZFPF w IV kwartale 2017 r. i I kwartale 2018 r.Paweł Komar, Wiceprezes Zarządu Open Finance S.A.: –  Kredyty gotówkowe są jedną z najbardziej interesujących kategorii dla sektora. W zeszłym roku widać było sinusoidalność wyników, jednak pierwszy kwartał 2018 r. napawa optymizmem i pokazuje duży potencjał. Jestem przekonany, że rola pośredników w tym segmencie będzie się umacniała, ponieważ portfel produktów konsumpcyjnych stale się powiększa, a ekspert finansowy przedstawia klientom oferty o najkorzystniejszych warunkach. Warto rozwijać tę kategorię, ponieważ ma ona olbrzymi potencjał, trzeba jednak zwrócić uwagę na jeden, kluczowy element – ryzyko, a tak naprawdę jakość portfela. Te firmy, które będą potrafiły nim zarządzać, będą zyskiwały zaufanie klientów.

Źródło: Informacja prasowa ZFPF

Udostępnij artykuł: