Za mandat będziemy mogli zapłacić kartą lub BLIKIEM

Prawo i regulacje

Od przyszłego miesiąca w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat będzie można zapłacić kartą płatniczą lub BLIKIEM. Obecnie trwa wyposażanie radiowozów Policji w terminale płatnicze POS, podała Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Dwie policjantki w radiowozie
Fot. Pixabay.com

Od przyszłego miesiąca w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat będzie można zapłacić kartą płatniczą lub BLIKIEM. Obecnie trwa wyposażanie radiowozów Policji w terminale płatnicze POS, podała Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

#KIR: będzie można zapłacić za mandat kartą płatniczą lub BLIKIEM, z wykorzystaniem terminala POS #BLIK #mandaty #policja #karty

To element programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR.KIR przypomniał, że w efekcie nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która weszła w życie we wrześniu 2017 r., grzywnę nałożoną mandatem karnym będzie można zapłacić w formie bezgotówkowej. Osoba, która taki mandat otrzyma, zdecyduje o wyborze formy płatności i będzie mogła wykonać płatność za mandat kartą płatniczą lub BLIKIEM, z wykorzystaniem terminala POS.

Polacy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych

Do obsługi płatności bezgotówkowych w terminalach POS w Policji w ramach programu wybrana została firma Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService Sp. z o.o.- Polacy coraz chętniej płacą za zakupy, wykorzystując cyfrowe instrumenty płatnicze. Jestem pewien, że to samo będzie dotyczyło kierowców, którzy – jeśli przekroczą przepisy – będą zmuszeni zapłacić za mandat. Dobrze działająca infrastruktura płatnicza w Policji wpłynie na komfort kierowców oraz wyznaczy kierunki rozwoju nowoczesnego e-państwa - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.– Uruchomienie płatności bezgotówkowych w Policji drogowej to kolejny etap procesu digitalizacji administracji publicznej – mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes zarządu KIR. – KIR, jako kluczowy podmiot infrastruktury polskiego systemu płatniczego, jest aktywnym uczestnikiem działań służących promocji i podnoszeniu poziomu obrotu bezgotówkowego w gospodarce – dodaje.

Ułatwienie dla sprawców wykroczeń

Możliwość zapłaty mandatu bezgotówkowego to znaczne ułatwienie dla sprawców wykroczeń.– Często policjanci spotykali się z pytaniem, zwłaszcza od osób, które na co dzień płacą kartą, dlaczego mandatu nie mogą zapłacić od razu, na miejscu – zaznacza mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. – Zdarzały się sytuacje, że policjanci  z obcokrajowcami jechali do bankomatu lub na pocztę po gotówkę, aby uiścić grzywnę, co było kłopotliwe i czasochłonne. Płatności bezgotówkowe znacznie usprawnią pracę policjantów i skrócą przebieg kontroli – mówi Mariusz Ciarka.

Dotychczasowe sposoby opłacania mandatów wciąż dostępne

Oprócz możliwości płacenia kartą i telefonem, dotychczasowe sposoby, jak regulowanie kary przelewem lub wpłatą gotówkową na poczcie, będą wciąż dostępne. Obcokrajowcy nadal będą zobligowani do regulowania mandatu na miejscu wykroczenia w złotówkach, jednak teraz, oprócz formy gotówkowej, będą mieli również do wyboru płatność kartą płatniczą, podał KIR.KIR, powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Za pośrednictwem prowadzonych przez KIR systemów rozliczeniowych Elixir, Express Elixir i Euro Elixir, obsługujących standardowe i natychmiastowe przelewy międzybankowe w złotych oraz krajowe i transgraniczne przelewy w euro, przetwarzanych jest ponad 1,7 mld transakcji rocznie.

Źródło: ISBnews/Informacja prasowa KIR

Udostępnij artykuł: