Zaangażowanie w złocie zredukowano o 36% przed wystąpieniem Yellen, ogólnie rzecz biorąc towary ucierpiały

Finanse i gospodarka

W tygodniu kończącym się 12 listopada, ze względu na rosnące ceny towarów fundusze hedgingowe kontynuowały szeroko zakrojoną redukcję zakładów w grze na wzrosty.

W tygodniu kończącym się 12 listopada, ze względu na rosnące ceny towarów fundusze hedgingowe kontynuowały szeroko zakrojoną redukcję zakładów w grze na wzrosty.

W cotygodniowym raporcie "Commitment of Traders", opracowywanym przez amerykańską komisję ds. obrotu towarowymi kontraktami terminowymi (Commodity Futures Trading Commission), wykazano redukcję przewagi długich pozycji netto o 10% do 907 000 kontraktów terminowych i opcyjnych, co stanowi najmniejsze zaangażowanie od 13 sierpnia.

W ujęciu netto, 17 z 24 towarów uwzględnionych w tym raporcie sprzedawano, zwłaszcza w sektorze metali, w którym długie pozycje w złocie zmniejszono o 36%, a miedź osiągnęła największą przewagę krótkich pozycji netto od 6 sierpnia. Nadal redukowano ekstremalną ilość pozycji odnotowanych ostatnio na rynkach kukurydzy, palladu, kakao i cukru. Odbyło się to jednak pewnym kosztem, gdyż w ciągu tygodnia uwzględnionego w raporcie kakao i cukier odnotowały spadki odpowiednio o 4,7% i 2,6%.

131118.saxo.01.500x326

Nadal trwała stopniowa redukcja zaangażowania na długich pozycjach netto w ropie naftowej WTI, napędzana przede wszystkim rosnącym wolumenem krótkich pozycji.

Przed zeszłotygodniowym wystąpieniem Janet Yellen pozycje w złocie zredukowano o 36%, co wskazywało na to, że inwestorzy nastawiają się na przedłużenie działań stymulujących gospodarkę. Zmianę napędzały przede wszystkim krótkie pozycje, których wielkość wzrosła bardziej niż dwukrotnie, do 54 143 kontraktów.

Inwestujący w miedź zaczęli nastawiać się na spadki na dzień przed technicznym przełomem poniżej poziomu 3,20 USD za funt dla kontraktu na miedź wysokiej jakości wygasającego w marcu 2013 r. Wolumen długich pozycji nie uległ zmianie, natomiast krótkich pozycji przybyło o ponad połowę.

Wolumen pozycji zajmowanych w palladzie, a następnie w platynie, to wciąż dwie najbardziej podwyższone pozycje w porównaniu ze średnim wolumenem dziennym.

W sektorze zbóż w ujęciu netto przeważały zakupy; wolumen długich pozycji w soi ponownie wzrósł, natomiast odnotowane niedawno ekstremalne krótkie pozycje w kukurydzy ponownie ograniczono.

Ole Hansen,
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: