Zadbaj o domowe finanse w kryzysie

Finanse i gospodarka

Przemyślane zarządzanie budżetem domowym oraz oszczędzanie, to w czasach spowolnionej koniunktury konieczność. By na koniec miesiąca w portfelu zostawało więcej pieniędzy trzeba zacząć od regularnego odkładania małych kwot, kontrolowania domowego budżetu oraz od zmniejszenia zbędnych wydatków - w tym mogą pomóc karty lojalnościowe, rabaty i zakupy grupowe.

Przemyślane zarządzanie budżetem domowym oraz oszczędzanie, to w czasach spowolnionej koniunktury konieczność. By na koniec miesiąca w portfelu zostawało więcej pieniędzy trzeba zacząć od regularnego odkładania małych kwot, kontrolowania domowego budżetu oraz od zmniejszenia zbędnych wydatków - w tym mogą pomóc karty lojalnościowe, rabaty i zakupy grupowe.

Kilka dobrych rad na kryzys

Jeśli pod koniec każdego miesiąca konto straszy pustkami, a w portfelu brakuje gotówki, to oznacza, że wydatki zaczynają przekraczać dochody. W takiej sytuacji łatwo o "dziurę" w domowym budżecie, która może wpędzić w pętlę zadłużenia. - Czasy spowolnienia gospodarczego są coraz mocniej odczuwalne dla każdego, dlatego coraz więcej osób zaczyna racjonalnie planować wydatki. Jednym z prostych i bardzo przydatnych sposobów jest prowadzenie tabeli w Excelu. Już po miesiącu dzięki zapisywaniu w niej wszystkich wydatków zaczynamy je kontrolować i widzimy, które z nich są zbędne - tłumaczy Paweł Majtkowski, Expander i Związek Firm Doradztwa finansowego (ZFDF).

Kolejnym krokiem do opanowania domowych finansów jest oszczędzanie, które dla wielu z nas nie jest jednak łatwe. - Szybko się zniechęcamy, nie widząc efektów, mimo odmawiania sobie wielu przyjemności. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest nieumiejętność wykorzystywania małych, zaoszczędzonych kwot i zbyt szybkie oczekiwania co do spektakularnych zmian. Przykładowo odmawiając sobie kolacji w restauracji czy wyjścia do kina, zamiast zaoszczędzić wydajemy pieniądze na bieżące wydatki. Wystarczy zmienić tą praktykę i przeanalizować domowy budżet, aby zacząć efektywnie oszczędzać. Systematycznie odkładane, nawet małe kwoty pozwolą sfinansować większy wydatek lub załatać dziurę w domowym budżecie - mówi Paweł Majtkowski, Expander i Związek Firm Doradztwa finansowego.

Racjonalne zakupy pomogą w kryzysie

W trudnych czasach coraz bardziej istotne staje się robienie racjonalnych zakupów. Pomaga w nich nie tylko przemyślana lista potrzebnych produktów, z którą warto wybrać się do sklepu, ale również szereg nowych możliwości, które oferuje Internet. Przykładowo, kupując produkty warto przeanalizować oferty konkurencyjnych firm korzystając z internetowych porównywarek cen. Dobrym sposobem są również zakupy grupowe, dzięki którym można skorzystać z atrakcyjnych obniżek. Skorzystanie z niższych cen umożliwiają również programy lojalnościowe, z których, jak wynika z badań Gfk Polonia, korzysta już co trzeci Polak. Wiele sklepów, drogerii, kawiarni czy stacji benzynowych wydaje bowiem specjalne karty, na których gromadzi się punkty za dokonane zakupy, które pozwalają na uzyskanie korzystnych rabatów lub nagród. Okazją do mniejszych wydatków są też promocje i kupony, które pozwalają na zakup konkretnych produktów ze zniżką.

Nowe technologie ułatwią zakupy ze zniżkami

Korzystanie z tego typu okazji ułatwiają nowe technologie. Obecnie można już gromadzić punkty z kart lojalnościowych w smart fonie. - Stworzyliśmy aplikację blue pocket, z myślą o ułatwieniu jej użytkownikom dokonywanie tańszych zakupów. Często bowiem zdarza się tak, że chcemy skorzystać z danego programu lojalnościowego, ale nie mamy przy sobie karty. Dzięki aplikacji można je w prosty sposób zeskanować za pomocą smartfonu. Następnie wystarczy pokazać taką mobilną wersję karty w sklepie, w którym robimy zakupy - mówi Grzegorz Siewiera, prezes firmy LSI Software, która stworzyła aplikację - Urządzenie rozwiązuje również problem papierowych kuponów rabatowych, które do tej pory trzeba było wycinać i nosić przy sobie. Stworzony specjalnie dla naszej aplikacji blue kod (rodzaj kodu QR) pozwala skanować kupony z gazet, plakatów czy billboardów lub pobierać z aplikacji, co sprawia, że mamy je zawsze przy sobie i możemy skorzystać z nich w każdej chwili - dodaje.

Dobrze jest więc stosować się do kilku prostych zasad, małymi krokami zacząć oszczędzać i korzystać z nadarzających się okazji do obniżenia kosztów. Będzie to łatwiejsze, jeśli wyznaczymy sobie cel, np. w postaci wyjazdu. Wbrew pozorom wszyscy mogą nauczyć się skutecznie odkładać pieniądze i zarządzać finansami domowymi.

Udostępnij artykuł: