Zagranica | Banki rozwoju wizją Pekinu

BANK 2014/10

Azjatycki Infrastrukturalny Bank Inwestycyjny, Nowy Bank Rozwoju powołany przez BRICS, Bank Szanghajskiej Organizacji Współpracy to instytucje, które właśnie powstają pod auspicjami Chin i na zawsze zmienią krajobraz finansowy świata. Państwo Środka rozpoczęło nową ofensywę na forum międzynarodowym.

MONIKA ROTULSKA

Prace nad utworzeniem wielu banków rozwoju, dla których kapitał początkowy wyłożyłyby Chiny, to efekt nowego otwarcia w polityce międzynarodowej. Rozpoczęto mocnym akordem w postaci podwojenia kapitału początkowego, mającego rozpocząć prace pod koniec tego roku, Azjatyckiego Infrastrukturalnego Banku Inwestycyjnego (AIIB) z 50 do 100 mld dolarów. Miesiąc później, na szóstym szczycie państw BRICS, utworzono Nowy Bank Inwestycyjny (NBI) i Fundusz Rezerwowy. Potem jednym z punktów obrad szczytu państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Duszanbe w Tadżykistanie, który odbywał się w połowie września, stał się kolejny bank inwestycyjny.

Alternatywa dla Bretton Woods? Tworzenie tego typu banków jest formą nacisku na istniejące już struktury, które ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: