Zagranica: Co dalej z Ameryką?

BANK 2011/01

Stany tracą impet, ponieważ wygasa siła pakietu stymulacyjnego. Hamulcem stały się także kłopoty Europy, wywołane zapaścią w Grecji, a także problemami Irlandii i Hiszpanii. Wszystko to zwiększa ryzyko kolejnej globalnej recesji.

Piotr Didenkow

Spowolnienie amerykańskiej gospodarki widać gołym okiem. Handel detaliczny, mieszkalnictwo, produkcja i – co najistotniejsze – rynek pracy – osłabły w ostatnich tygodniach 2010 r. W jego drugiej połowie PKB wzrósł o 1,6 proc., choć prognozy z początku roku mówiły o około 2,5 proc. wzrostu. Bezrobocie w listopadzie ub.r. wyniosło 9,8 proc. i oczekuje się, że w najbliższym czasie osiągnie poziom dwucyfrowy. Przy tak wysokim bezrobociu i coraz większym zagubieniu waszyngtońskich decydentów – ryzyka dla ożywienia znowu się nasilają. A szanse na drugie dno recesji w ciągu najbliższego półrocza lub roku są niepokojąco wysokie.

Zbyt małe koło ratunkowe?

Decydenci fiskalni ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: