Zagranica: Inwestorzy powinni się martwić

BANK 2014/05

Reforma sektora finansowego w Chinach weszła w fazę realizacji. Powstają prywatne banki, rozszerzony został korytarz juana w drodze do pełnego urynkowienia. Są to symptomy poważnych zmian, których celem ma być całkowite otwarcie rynku kapitałowego i finansowego do 2020 r. "Inwestorzy powinni się martwić" - napisał, komentując niejako te przeobrażenia, George Magnus z "Financial Times".

Monika Rotulska

Spowolnienia gospodarki Chin oczekiwano już od dawna. – W latach 2014-2018 wzrost zwolni do 6,47 proc. PKB w ujęciu rocznym – przewiduje MFW. Z pewnym zaskoczeniem analitycy przyjęli fakt, że nie nastąpiło to w trakcie kryzysu w 2009 r. Zgodnie z teorią regresji do średniej w końcu musiał nastąpić moment, w którym gospodarka Państwa Środka znacząco wyhamowałaby. Oczywiście, Chiny to swego rodzaju ewenement, bowiem państwo to miało trzy następujące po sobie okresy przyspieszonego wzrostu: 1968-1977 – średnio 4,33 proc. rocznie, 1977-1991 – 7,61 proc. rocznie i 1991-2010 – 8,63 proc. rocznie. To jedyny kraj, którego szybki wzrost trwał nieprzerwanie przez 32 lata (dla porównania – w Singapurze 30 lat, a w Indonezji 29 lat). Przyzwyczaiło to już wielu ekonomistów do traktowania znaczącego wzrostu niemal jako pewnika.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: