Zagranica | Jak wielki może być bank?

BANK 2013/02

Czy należy podzielić wielkie banki na mniejsze jednostki? Dyskusja na ten temat toczy się w Stanach Zjednoczonych i Europie. Liczne kraje G-20 tworzą projekty reform w tym kierunku.

Czy należy podzielić wielkie banki na mniejsze jednostki? Dyskusja na ten temat toczy się w Stanach Zjednoczonych i Europie. Liczne kraje G-20 tworzą projekty reform w tym kierunku.

Jerzy Szygiel

Kryzys finansowy z 2008 r. przekonał wielu polityków do konieczności przebudowania systemu finansowego, szczególnie banków, które w ciągu ostatnich 20 lat stały się tak potężne, że same w sobie stanowią ryzyko dla finansów publicznych i stabilności gospodarki światowej. Aktywa europejskiego sektora bankowego osiągnęły wysokość 350 proc. PKB Unii Europejskiej.

Bardzo różne, pojawiające się to tu, to tam projekty krążą wokół zasady, że należy zidentyfikować i oddzielić działalność „użyteczną dla finansowania rzeczywistej gospodarki”, która mogłaby korzystać z gwarancji państwowych od działalności uważanej za czysto spekulacyjną. Wspólnym odniesieniem jest słynna amerykańska ustawa przeforsowana przez prezydenta Roosevelta: Glass-Steagall Act z 1933 r. Do czasu zniesienia jej przez administrację prezydenta Clintona udało się jej przez ponad 60 lat oddzielić banki depozytowo- -kredytowe od inwestycyjno-spekulacyjnych, bez szkodzenia wzrostowi gospodarczemu ani rozwojowi bankowości.

Cała trudność polega na wypracowaniu takich przepisów, które najbardziej skutecznie chroniłyby funkcjonowanie gospodarki i systemu bankowego w kontekście globalizacji. Do tego dochodzą kwestie, nad którymi najwybitniejsi nobliści łamali sobie głowę, często bez przekonujących rezultatów. Jak wyznaczyć precyzyjną granicę między tym co użyteczne a próżną spekulacją?

Kryzys finansowy, który już w 2008 r. zmusił państwa do ratowania banków bądź zastawiania finansów publicznych, ujawnił rzeczywistość ignorowaną w latach wzrostu: część banków stała się „systemowa” – są zbyt wielkie, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: