Zagranica: Kryzys walutowy na Białorusi

BANK 2011/06

Handel walutami na białoruskim rynku międzybankowym praktycznie zamarł. Kto ma "zielone", ten po prostu je trzyma. Tylko w maju tego roku w ciągu dwóch tygodni wartość amerykańskiego dolara do białoruskiego rubla wzrosła z 4500 do 7500, a nawet do 10 000 i stale rośnie.

Monika Rotulska

Rozbieżność między kursem faktycznym a oficjalnym postępuje niemal w tempie geometrycznym. W związku ze wzrastającym zagrożeniem niewypłacalności państwa białoruskiego rośnie również odsetek złych kredytów, nie mówiąc już o białoruskich papierach dłużnych, których każdy chce się pozbyć, a nikt ich nie chce kupować. Półki sklepowe od maja świecą pustkami. Ludność ucieka od białoruskiego rubla, lokując pieniądze w cokolwiek. Jeśli w marcu był to chociażby sprzęt AGD, to w kwietniu artykuły spożywcze, takie jak mąka, cukier czy makaron.

Tylko na 30-50 proc. wartości szacuje agencja ratingowa Standard & Poor’s moż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: