Zagranica: Madrycki strach

BANK 2012/06

Generalne odczucie jest takie, że sytuacja hiszpańskich banków jest dużo gorsza, niż myśleliśmy i właściwie nie wiemy jeszcze, jaki jest prawdziwy rozmiar strat związanych z bańką na rynku nieruchomości - napisał na swoim blogu znany brytyjski ekonomista zamieszkały w Barcelonie, Edward Hug h. W maju rząd hiszpański wprowadził drugą już reformę systemu bankowego, która wbrew intencjom rządzących wcale nie uspokoiła nastrojów.

Jerzy Szygiel

To prawda – pisał o niej Hugh – że możemy teraz poznać niektóre straty, ale za każdym razem, gdy rząd zapewnia nas, że to już k oniec zmartwień, pojawia się coś nowego.

Rząd hiszpański unika jak ognia wszelkich głośnych porównań z Grecją, ale w maju, zupełnie jak w Grecji, agencje ratingowe znowu obniżyły oceny wieku banków – nawis nieruchomości ciąży już bardziej niż kula u nogi. Kiedy dziennik „El Mundo” napisał, że spanikowani klienci wycofali z czwartego w Hiszpanii bank u Bankia ponad miliard euro, panik a szybko udzieliła się giełdzie. Bank i rząd natychmiast zdementowały tę informację, ale nawet jeśli po – daną kwotę podzielono przez dwa, strach nie minął.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: