Zagranica: Madziarzy mają się lepiej

BANK 2014/01

Wprowadzane przez Viktora Orbána zmiany na Węgrzech z zainteresowaniem obserwują światowi specjaliści od gospodarki i polityki. Wbrew przewidywaniom osiąga on bowiem sukcesy.

RAFAŁ HANKUS

Dzięki prowadzonej przez Orbána polityce zmierzającej do zatrzymania jak największego kapitału w kraju, możliwe jest utrzymywanie 16-procentowego podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ulg prorodzinnych, zaś podatek dochodowy od firm sięga 10 proc. Jest najniższy w całej UE i porównywalny do Cypru, który określany jest europejskim rajem podatkowym. Budzi on duże zainteresowanie sporej grupy inwestorów z państw Europy Środkowej, z Czechami i Słowakami na czele. Jak podaje www.pit.pl – od połowy 2009 do połowy 2012 r. liczba zarejestrowanych na Węgrzech firm wzrosła o 41 proc., czyli o około tysiąc.

Rząd Orbána planuje zwiększenie inwestycji w sektorze publicznym z 3 proc. PKB w 2012 r. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: