Zagranica: Od Templariuszy do Obamy

BANK 2010/03

Regulacje sektora bankowego planowane przez administrację Obamy w USA polegające na przywróceniu Glass-Steagal act z 1993 r., czyli rozdzieleniu bankowości tradycyjnej od inwestycyjnej, nie są niczym nowym. To kolejny zwrot w trudnych relacjach władców z finansistami.

Zofia Wysocka

Banki od samego początku łączyły skomplikowane zależności ze światem władzy. Władcy potrzebowali ich pieniędzy, zwłaszcza w czasach wojen. Aby je uzyskać, współpracowali z bankierami lub próbowali przejąć ich zasoby. Prekursorzy usług bankowych, Templariusze (Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona), zostali zniszczeni przez Filipa V Pięknego, ponieważ władca nie mógł spłacić zaciągniętych w zakonie pożyczek.

Ryzykowne kredytowanie

Przekazana w ciągu ostatnich dwóch lat pomoc dla bankó...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: