Zagranica: Przegląd wydarzeń – lipiec-sierpień 2015

BANK 2015/07-08

Gazprom brata się z chińskimi bankami. Chińskim bankom nie brakuje wolnej gotówki, dlatego Gazprom, przyciśnięty kryzysem po wprowadzeniu unijnych sankcji przeciwko Rosji, szuka wsparcia kapitałowego na Dalekim Wschodzie. Źródła rosyjskie twierdzą, że negocjuje z chińskimi bankami pożyczkę w wysokości 1-1,5 mld dolarów. Pieniądze miałyby pójść na budowę dwóch gazociągów z Rosji do Chin: "Siła Syberii" i "Siła Syberii 2". Jeszcze przed agresją na Ukrainę, Władimir Putin groził UE, że Kreml ma energetyczną alternatywę - będzie sprzedawał swoje surowce wiecznie nienasyconym - jako "fabryka świata" - Chinom. Po wprowadzeniu sankcji przez UE Rosjanie rzeczywiście wiążą się coraz mocniej ekonomicznie z Pekinem. W dodatku, jakby z musu, odchodzą od dolara i euro. Coraz więcej transakcji z Chinami, szczególnie przy sprzedaży ropy, gazu i metali, jest rozliczanych w juanach. I być może w chińskiej walucie, a nie w dolarach, będzie wypłacona pożyczka dla Gazpromu.

Opracował Jacek Biernacki
– dział zagraniczny „Panoramy” TVP2

Banku, wyspowiadaj się za zanieczyszczanie środowiska…

Czasu jeszcze trochę zostało, ale warto wspomnieć, że do grudnia przyszłego roku kraje członkowskie UE muszą wdrożyć dyrektywę 2014/95 o kontroli wpływu działalności biznesowej na środowisko i emisję gazów cieplarnianych. Zgodnie z nią przedsiębiorstwom interesu publicznego, zatrudniającym ponad 500 osób przybędzie jeszcze jeden raport roczny do opublikowania – właśnie o tym, jak w danym roku firma dbała o zmniejszenie wpływu swojej działalności na stan środowiska naturalnego. Dyrektywa wśród wśród przedsiębiorstw interesu publicznego wymienia:

    <...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: