Zagranica: Przegląd wydarzeń – luty 2016

BANK 2016/02

Emigracja podatkowa po sąsiedzku. Francuski fiskus szacuje, że podatnicy ukrywają przed nim w bankach sąsiedniej Szwajcarii aż 12 mld euro. Zgromadzono je na 38 tys. kont. Różnice w aktywach są jednak ogromne. Blisko połowa posiadaczy szwajcarskich kont ulokowała na nich do tysiąca euro.

Znaleziono jednak 100 kont z łącznym wkładem aż miliarda euro. Znoszona stopniowo tajemnica bankowa pozwala na egzekwowanie zaległych podatków od obywateli ukrywających swe oszczędności za granicą. W minionym roku francuskie służby skarbowe wyegzekwowały z tego tytułu 2 mld euro – m.in. dlatego, że niemieckie banki przekazały dane o właścicielach 33 tys. kont, należących do obywateli francuskich. Na jednym z nich było 80 mln euro. Szwajcarzy pod naciskiem Unii Europejskiej i OECD zgodzili się na przystąpienie do porozumienia o wymianie danych bankowych w przypadku kont o wysokiej wartości. Służby podatkowe krajów UE zaczęły zatem systematyczne polowanie na swoich obywateli ukrywających dotąd swoje pokaźne zaskórniaki w Helwecji.

Wielkie banki ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: