Zagranica: Przegląd wydarzeń – maj

BANK 2018/05

Bankowych milionerów nie ubywa.Europejski Nadzór Finansowy opublikował raport, z którego wynika, że w 2016 r. 4600 menedżerów bankowych zarabiało ponad milion euro. Rok 2016 przyjęto jako graniczny, jako że nie ma jeszcze pełnych danych z ubiegłego roku. Teoretycznie menedżerów milionerów ubyło, bo w 2015 r. doliczono się ich 5100. Ale to raczej efekt osłabienia się kursu funta względem euro i przyhamowania podwyżek w londyńskiej City niż unijnej polityki ograniczania zarobków i zmiany proporcji struktury płac, by więcej w nich było pensji zasadniczej a mniej bonusów za chwilowe sukcesy finansowe banków.

Najwięcej płaci oczywiście Londyn – tam pracuje trzy czwarte bankowych milionerów. Rekordzista w 2016 r. zainkasował 33 mln euro. Z tego tylko 2,7 mln pensji, reszta to były premie wynikające z udanego zarządzania aktywami. Swoistą ciekawostką jest Hiszpania, gdzie bankowych milionerów z roku na rok przybywa. W 2015 r. milion i więcej euro zarabiało 126 hiszpańskich bankowców, w 2016 r. już 152. Co więcej, w kontynentalnej Europie pułap 10 mln euro przekroczyły cztery osoby, z czego trzy to Hiszpanie. Dla porównania – w Polsce nieco ponad milion euro rocznie zarobiło raptem sześciu prezesów banków.

Banki centralne załatają budżet Unii po brexicie?

 Taką przynajmniej propozycję ma Komisja Europejska. Ponieważ Wielka Brytania jest drugim płatnikiem ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: