Zagranica: „PIGS” i rozhulane budżety

BANK 2010/05

Jeśli nie dokona się poważnych zmian w systemach finansowych państw rozwiniętych, przeżywać będziemy coraz więcej kryzysów. Gołym okiem widać, że sektorom publicznym kończą się możliwości wspierania instytucji finansowych i pompowania koniunktury.

Bogdan Sadecki

Dług publiczny państw rozwiniętych i rozwijających się stale rośnie. Brak dyscypliny budżetowej doprowadził do tego, że Portugalia, Irlandia, Grecja i Hiszpania (czyli „PIGS”, ang. świnie) mają poważne kłopoty.

Bomba finansowa podobna do tej, która wysadziła w powietrze Lehman Brothers i AIG tyka gdzieś w tej chwili w Europie. Porównując banki z UE do amerykańskich, można zauważyć, że te pierwsze są w gorszej sytuacji, bo ich bilanse zawierają większą proporcję długu. Ponadto od amerykańskich różni je skłonność regulatorów europejskich do przymykania oczu na niską jakość aktywów.

Tymczasem regulator powinien w dobrych czasach bezwzględnie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: