Zagranica: Tusk dla Europy

BANK 2014/11

12 września 2014 r. Rada Europejska Unii Europejskiej (RE UE) desygnowała Donalda Tuska na swojego drugiego przewodniczącego. Tusk obejmie stanowisko 1 grudnia 2014 r. Do tego czasu obowiązki pierwszego w historii Unii przewodniczącego RE UE nadal sprawuje Herman van Rompuy. Swoje urzędowanie rozpoczął 1 grudnia 2009 r.

MARIA DUNIN-WĄSOWICZ

Europejczycy – mimo że od kilku wieków zabiegali o zjednoczenie kontynentu pod jednym, nadanym z wyboru, przywództwem – niewiele wiedzą o architekturze instytucjonalnej UE, ponad to, że jest nazbyt skomplikowana. Siłą rzeczy rola i zadania przewodniczącego RE UE są im praktycznie nieznane. Nie potrafią ocenić, czy jest to funkcja raczej formalna, czy zapewniająca rzeczywisty wpływ na rozwój sytuacji w UE oraz jej relacje z innymi podmiotami politycznymi na scenie międzynarodowej. Nie mają zdeklarowanego stosunku do pozycji przewodniczącego RE UE w kontekście obowiązków i zadań szefów innych instytucji unijnych. Jak sprawy mają się naprawdę?

Mandat przewodniczącego RE UE

Stanowisko szefa RE UE, jak i ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: