Zagraniczne wakacje okazały się droższe przez… franka szwajcarskiego

Finanse osobiste

Zagraniczne wakacje okazały się droższe niż planowaliśmy. Złoty osłabił się dużo bardziej niż inne waluty naszego regionu. Powodem jest spór o kredyty frankowiczów.

Franki szwajcarskie
Fot. stock.adobe.com/Meeerkat

Zagraniczne wakacje okazały się droższe niż planowaliśmy. Złoty osłabił się dużo bardziej niż inne waluty naszego regionu. Powodem jest spór o kredyty frankowiczów.

Tegoroczne #wakacje okazały się wyjątkowe, bo złoty tracił jednocześnie wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego #KursyWalut #PLN #CHF #EUR #USD

Nasza waluta była przez wiele miesięcy stabilna, szczególnie wobec euro, gdy ten kurs zamarł w okolicach 4,25 zł za euro. Jednak w ostatnich tygodniach złoty mocno tracił.

Złoty tracił jednocześnie wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego

Tegoroczne wakacje okazały się wyjątkowe, bo złoty tracił jednocześnie wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego. Kurs franka przekroczył 4,0 zł.Czytaj także: Kredyty frankowe: wyższy kurs CHF, wyższe ceny nieruchomości. Kto zyskał, kto stracił?

- I to właśnie z frankiem należy wiązać słabość polskiej waluty, bo złoty osłabił się bardziej niż węgierski forint czy czeska korona - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - To co ciąży inwestorom, to oczekiwany wyrok TSUE, dotyczący kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich.

Oczekiwanie na wyrok TSUE

Inwestorzy przewidują w ten sposób, że korzystny dla wielu frankowiczów wyrok TSUE osłabi złotego, choć to przejściowo dla frankowiczów nie będzie korzystne.Czytaj także: Nowa ustawa frankowa od 2020 roku. W praktyce pogłębi problemy finansowe kredytobiorców?Jednak ta reakcja była prawdopodobnie przesadna. Jeśli wyrok będzie korzystny dla frankowiczów, to zmiany zapisów w umowach odbywać się będą po procesach sądowych i będą rozłożone w czasie na kilka lat.- Jak to na rynkach bywa czekanie na coś jest okresem największej nerwowości - komentuje ekspert XTB.
Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: