Zakaz handlu w niedziele. Minister Rafalska: nie będzie wzrostu bezrobocia

Mój plan emerytalny

Wejście w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele nie spowoduje wzrostu bezrobocia ani spadku liczby zatrudnionych, uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Fot. Pixabay.com

Wejście w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele nie spowoduje wzrostu bezrobocia ani spadku liczby zatrudnionych, uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Elżbieta #Rafalska: zakaz handlu w niedziele nie spowoduje wzrostu bezrobocia ani spadku liczby zatrudnionych #zakazhandlu #bezrobocie #zatrudnienie #praca

- Skutki nie będą tak odczuwalne i nie spodziewamy się absolutnie wzrostu bezrobocia albo spadku liczby osób zatrudnionych - powiedziała Rafalska w wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia.- Bez obaw - wszyscy widzimy, jaki mamy rynek pracy, jakie są niedobory pracowników w różnych branżach, w tym również w branży handlowej. Wiemy też, jak ten proces przebiegał na Węgrzech - chociaż ja doskonale pamiętam, że Węgrzy się wycofali z tego rozwiązania po roku - ale nie było tam wzrostu bezrobocia, nie było spadku liczby zatrudnionych - dodała.

"Przesunięcie w pewnych branżach"

Według niej, nastąpi raczej przesunięcie w pewnych branżach, jeżeli chodzi o zatrudnienie pracowników. Minister podkreśliła też, że przyjęte w Polsce rozwiązanie nie jest takie, jak węgierskie, które wprowadzało całkowity zakaz we wszystkie niedziele, bo w Polsce najpierw będą dwie niedziele bez handlu - pierwsze z nich to 11 i 18 marca.Na początku lutego wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił, że wejście w życie ustawy nie spowoduje zwolnień pracowników w sektorze handlowym.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 30 stycznia br. z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Ustawa zakłada m.in. jej wejście w życie 1 marca 2018 r. i właśnie od tego momentu w kolejnych miesiącach obowiązywać będą dwie niedziele handlowe (pierwsza i ostatnia), w 2019 r. - jedna niedziela w miesiącu (ostatnia), a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z wyjątkiem 7 dni).

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: