Zakaz handlu w niedziele z coraz mniejszym poparciem wśród Polaków

Gospodarka

Zamknięty sklep
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov

Spadła grupa osób pozytywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel we wszystkie niedziele do 32% w aktualnym badaniu z 35% zanotowanych w listopadzie ub.r., wynika z badań przeprowadzonych przez Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Spadł również odsetek osób popierających rozwiązania obowiązujące w 2019 roku do 37% z 41% w pierwszej fali badania w listopadzie 2018 roku.

Spadła grupa osób pozytywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel we wszystkie niedziele do 32% #ZakazHandlu

Nastąpił wzrost odsetka ankietowanych pozytywnie oceniających rozwiązania z 2018 roku, czyli dwie niedziele handlowe w miesiącu – osoby deklarujące, że oceniają te regulacje raczej lub zdecydowanie pozytywnie stanowią 45% badanych wobec 43% badanych w poprzedniej edycji.

„Widzimy wyraźnie, że ludzie, dostrzegając, jak uciążliwe są regulacje obowiązujące w tej chwili i jak dokuczliwy może być całkowity zakaz handlu od 2020 roku, przychylniej oceniają to, co było rok temu, czyli dwie niedziele handlowe w miesiącu. Nic w tym dziwnego, w perspektywie najbardziej restrykcyjnych regulacji, które mają zacząć obowiązywać w przyszłym roku, łagodniejsze ograniczenia wyglądają na dużo bardziej racjonalne” – powiedział prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, cytowany w komunikacie.

Więcej najnowszych informacji o zakazie handlu w niedziele >>>

Połowa Polaków przeciwna ograniczeniom

Odsetek przeciwników regulacji obowiązujących w 2019 i planowanych na 2020 rok pozostaje na tym samym poziomie – ok. połowa Polaków jest przeciwna tym rozwiązaniom, podano także.

Badanie wykazało również, że spadła liczba zwolenników zakazu handlu w niedziele do 26% z 31% zanotowanych w badaniu w listopadzie 2018 roku

„Jeśli chodzi o strukturę grupy przeciwników zakazu handlu w niedziele, tendencje pozostają niezmienne.Wciąż dostrzegamy, że odsetek osób krytycznych wobec regulacji jest wyższy wśród mieszkańców małych miast i wśród osób pracujących w handlu. Zauważamy to od pierwszej fali badania, w najnowszej edycji nic się pod tym względem nie zmieniło” – oceniła Dominika Maison, cytowana w komunikacie.

Przepisy ograniczające handel w niedziele weszły w życie 1 marca 2018 roku. W ubiegłym roku zakupy można było zrobić (z wyjątkami przewidzianymi w ustawie) w dwie niedziele miesiąca – pierwszą i ostatnią. Od stycznia 2019 roku handel został ograniczony do jednej niedzieli w miesiącu. Zakupy będzie można zrobić również w niedziele poprzedzające Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: