Zakaz handlu w niedzielę zniknie? Handlowcy popierają pomysł i proszą o zniesienie godzin dla seniorów

Gospodarka

Handlowcy entuzjastycznie odnoszą się do informacji, że rząd analizuje propozycję przywrócenia handlu w niedzielę. Jednocześnie są za innymi niż godziny dla seniorów rozwiązaniami dotyczącymi obsługi najstarszych klientów w placówkach handlowych.

Michał Dworczyk
Michał Dworczyk Fot. Adam Guz/KPRM

Handlowcy entuzjastycznie odnoszą się do informacji, że rząd analizuje propozycję przywrócenia handlu w niedzielę. Jednocześnie są za innymi niż godziny dla seniorów rozwiązaniami dotyczącymi obsługi najstarszych klientów w placówkach handlowych.

.@michaldworczyk: rząd analizuje propozycję przywrócenia handlu w niedzielę #ZakazHandlu @POHiD_pl

Szef KPRM Michał Dworczyk, zapytany o możliwość przywrócenia handlu w niedzielę, by rozładować ruch w sklepach, powiedział: "Takie postulaty się pojawiają, takie postulat wczoraj na spotkaniu z premierem zgłosili przedstawiciele PSL. Analizujemy te propozycje. (...) W takiej sytuacji w jakiej jesteśmy nie można wykluczać z założenia jakiegokolwiek rozwiązania, jeśli każde warte jest przeanalizowania" - powiedział Dworczyk.

Cieszy nas fakt, że rząd poddaje analizie postulat branży dotyczący przywrócenia handlu w niedzielę - powiedziała portalowi aleBank.pl Renata Juszkiewicz, Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji POHiD.

Jak zaznaczyła handel mocno ucierpiał na pandemii. Zniesienie zakazu handlu jest rozwiązaniem, które jest w stanie przynajmniej częściowo uzdrowić kondycję firm, ograniczyć skalę upadłości i chronić miejsca pracy.

-Handlowe niedziele są również skutecznym narzędziem zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom sklepów i konsumentom. Dodatkowy dzień w handlu oznacza w praktyce rozłożenie ruchu klientów na 7 dni oraz zmniejszenie jego natężenia w piątki i soboty - mówi prezes Renata Juśkiewicz.

Zamiast zniesienia zakazu handlu w niedziele należy otworzyć więcej kas w sklepach

Jak nam powiedział w rozmowie telefonicznej przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „ Solidarność” Alfred Bujara, dotąd w przestrzeni publicznej dominowały doniesienia medialne, które rząd potwierdził dopiero wczoraj.

Trudno jednak odnosić się do idei, czy raczej pomysłu za którym nie stoi konkretny projekt. Co więcej, ani względy ekonomiczne, ani epidemiczne nie uzasadniają takiej propozycji.

Nadto, skoro pracownicy handlu są przeciążeni pracą i nieustannie narażeni na ekspozycję transmisji wirusa Covid-19, uzasadniona wydaje się raczej koncepcja dodatkowego zatrudnienia w sieciach spożywczych, zwłaszcza, że wszędzie tam – a nie są to przypadki odosobnione – gdzie w sklepach wielkopowierzchniowych funkcjonuje ograniczona liczba kas, ryzyko transmisji wydaje się wzrastać.

Więcej w tym względzie będzie można powiedzieć z chwilą pojawienia się konkretnych zapisów, które muszą być poddane społecznej konsultacji z zainteresowanymi środowiskami i reprezentacją związkową.

Czytaj także: Żółta strefa utrudni prowadzenie biznesu, pracodawcy proponują zawieszenie zakazu handlu w niedziele >>>

Jednocześnie prezes POHiD przypomina o apelu skierowanym do rządu w sprawie wprowadzenia tzw. godzin dla seniorów.

W apelu czytamy miedzy innymi: W związku z zapowiadaną przez Rząd zmianą dotyczącą wprowadzenia godzin dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach, firmy zrzeszone w POHiD zwracają się z apelem o rezygnację z wprowadzenia godzin dla seniorów, bowiem ogranicza to dostęp obywateli do  niezbędnych produktów i prowadzi do utrudnień w funkcjonowaniu handlu.

POHiD proponuje inne rozwiązania:

Mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich obywateli RP, proponujemy w  miejsce wprowadzenia ograniczeń godzinowych w godz.10-12:

  1. Zapewnienie uprzywilejowanych kas dla seniorów lub pierwszeństwa obsługi seniorów;
  2. Przesunięcie godzin dla seniorów na godz. 8-10;
  3. Niewprowadzanie godzin dla seniorów w soboty;
  4. Rygorystyczne utrzymanie przestrzegania nakazu noszenia masek lub przyłbic.
Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl
Udostępnij artykuł: