Zakup mieszkania pod wynajem bardziej opłacalny

Finanse i gospodarka

Zainwestowanie w mieszkanie pod wynajem może okazać się w dłuższej perspektywie trafioną lokatą kapitału.

Jeśli chcemy zainwestować, warto zastanowić się nad zakupem mieszkania, szczególnie że zachęcają do tego ceny, o kilkanaście procent niższe niż trzy lata temu.  Inwestycja w mieszkanie w perspektywie długoterminowej może się bardziej opłacić, niż ulokowanie kapitału w inny sposób. Inflacja oraz wahania na giełdach sprawiają, że trzymanie pieniędzy na lokatach czy w funduszach inwestycyjnych wiąże się z dużym ryzykiem.

Choć ceny nieruchomości w Polsce spadają i analitycy przewidują jeszcze w najbliższym czasie nieduże korekty stawek, to w perspektywie dwóch lat prognozują odwrócenie trendu spadkowego cen. W tym miejscu należy też przypomnieć, że w ciągu ostatnich 10 lat ceny nieruchomości w Polsce wzrosły o ponad 100 proc.

Wynajem mieszkań bardziej rentowny

Jak podają analitycy Open Finance, rosnące stawki ofertowe wynajmu sprawiają, że wrósł wskaźnik rentowności wynajmu mieszkań do 4,57 proc. Perspektywy dla wynajmujących są więc teraz lepsze niż przed rokiem. Tylko w pierwszym kwartale tego roku średnia ofertowa cena wynajmu w głównych miastach w kraju wzrosła o blisko 5 proc.

Restrykcyjna polityka banków w zakresie udzielania kredytów hipotecznych sprawia, że  części osób po prostu nie stać na zakup własnego M. Wprowadzenie rekomendacji S spowodowało obniżenie zdolności kredytowej klientów banków i liczby udzielanych pożyczek mieszkaniowych. Więcej osób jest zmuszonych wynajmować mieszkania. Zakup mieszkania na kredyt oznacza też w większości przypadków znacznie wyższe koszty miesięcznej spłaty niż wyniósłby czynsz za wynajem.

Większe zainteresowanie wynajmem

Do biur sprzedaży deweloperów trafia więc teraz więcej osób chcących kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych. – Od kilku miesięcy obserwujemy wzrost zainteresowania klientów mieszkaniami do wynajmu. Nie wszystkie lokale nadają się pod inwestycję, przy wynajmie rentowność małych mieszkań jest największa. Nasi klienci kupujący inwestycyjnie wybierają kawalerki i mieszkania dwupokojowe o powierzchni 33 -39 mkw. W Nowej Wileńskiej najtańsze mieszkanie jednopokojowe dostępne jest w cenie 198 500 zł. Inwestorzy trafiają do nas częściej odkąd budowa weszła w bardziej zaawansowaną fazę – tłumaczy Michał Wilczewski z firmy Budrem. Przyznaje też, że lokalizacja
inwestycji spełnia warunki wymagane przy wynajmie, bo w pobliżu powstanie stacja drugiej linii metra warszawskiego Dworzec Wileński i niedaleko znajduje się węzeł komunikacji miejskiej.

Według ostatnich danych Związku Banków Polskich za mieszkanie w Warszawie płacimy dziś średnio 7536 zł za metr. Kawalerki, na które na rynku najmu jest duże zapotrzebowanie, najtaniej można kupić w inwestycjach z póź¬niej¬szym ter¬minem oddania. We¬dług serwi¬su Ta¬be¬la¬ofert.pl mieszkania jednopokojowe, które mają być gotowe w 2013 roku kosz¬tu¬ją śred¬nio 7,9 tys. zł za mkw., pod¬czas gdy za ukończone kawalerki musimy wyłożyć w Warszawie prze¬cięt¬nie 9,5 tys. zł za metr.

Ile dostaniemy z wynajmu?

Za wynajem lokalu jednopokojowego w Warszawie właściciele żądają średnio ok. 1550 zł/m-c. Z wynajmu dwupokojowego mieszkania w stolicy można dostać zaś przeciętnie ponad 2280 tys. zł miesięcznie, obliczają analitycy portalu Morizon.pl. Dwóch pokoi szuka największa liczba wynajmujących. Najchętniej wynajęliby lokum na terenie Śródmieścia, ale w tej dzielnicy trzeba za nie zapłacić przeciętnie 3,8 tys. zł miesięcznie.

Średnia cena najmu w największych miastach, najbardziej popularnych na rynku lokali dwupokojowych wynosi 1348 zł miesięcznie, wynika z analizy Morizon.pl. Stawka najmu trzypokojowego lokum w głównych miastach to przeciętnie około 2520 zł.

Źródło: Budrem

Udostępnij artykuł: