Zakupy on-line

Finanse i gospodarka

Coraz chętniej kupujemy za pośrednictwem internetu. Badanie przeprowadzone przez IPSOS dla PayPal wskazuje, że 70 proc. Polaków robi zakupy on-line co najmniej raz w roku, a 16 proc. zamawia towary za granicą.

Coraz chętniej kupujemy za pośrednictwem internetu. Badanie przeprowadzone przez IPSOS dla PayPal wskazuje, że 70 proc. Polaków robi zakupy on-line co najmniej raz w roku, a 16 proc. zamawia towary za granicą.

Polacy kupują w zagranicznych e-sklepach ze względu ma niższe ceny towarów (tak twierdzi 48 proc. badanych) oraz w związku z szerszym wyborem (zdaniem 45 proc. respondentów). Liczba zagranicznych transakcji z roku na rok wzrasta. Według badań własnych PayPal szczególnie popularne obecnie są sklepy internetowe w Wielkiej Brytanii, ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się e-sklepu w USA, Chinach i Niemczech, w których wzrost płatności wyniósł w 2013 roku odpowiednio: 18 proc., 16 proc. i 27 proc.

Poziom oszczędności w efekcie zagranicznych zakupów on-line zależy od kategorii produktu oraz państwa, w którym kupujemy towar. W USA elektronika jest tańsza o 35 proc., ubrania o 55 proc, gry i zabawki o 50 proc., a kosmetyki z kolei o 25 proc. Na niemieckim rynku najbardziej konkurencyjne w odniesieniu do realiów polskich są gry i zabawki - tańsze o 52 proc. Elektronika i kosmetyki kosztują tamże mniej o 16 proc. Wielka Brytania proponuje odzież w cenach korzystniejszych od polskich odpowiedników o 65 proc., gry i zabawki tańsze o 33 proc. a elektronikę o 27 proc. W Chinach najwięcej można zaoszczędzić w e-sklepach na elektronice (55 proc.) i na grach (57 proc.).

140307.gdzie.zaoszczedzic.01.600x294
Raport Cenowy PayPal 2014: Zakupy za granicą, wciąż taniej niż lokalnie, PayPal

Największą barierą przed zakupami on-line są wysokie koszty przesyłki i obawy przed oszustwem. Aby przeciwdziałać tym ograniczeniom podejmowane są działania zaradcze przez kupujących i sprzedających.

Dobrą praktyką kupującego on-line jest sprawdzenie warunków wysyłki, jak również weryfikacja cen za pomocą porównywarki. Małe przesyłki mogą zostać zwolnione z podatku VAT pod warunkiem oznaczenia ich jako prezent. Ponadto coraz więcej sklepów internetowych oferuje darmową wysyłkę, np. eBay, ASOS, Delextreme.

PayPal gwarantuje bezpieczne zakupy. Jeżeli zakupiony towar nie odpowiada opisowi lub po prostu nie dotarł do kupującego PayPal zwraca 100 proc. poniesionych kosztów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy czuć się bezpieczniej w e-sklepie.

"Pokonaliśmy już większość barier hamujących rozwój międzynarodowych zakupów online — jest wygodnie, bo nasz system pozwala na zakup za pomocą kilku kliknięć bez konieczności podawania długiego ciągu cyfr z karty i bezpiecznie, bo nie musimy ujawniać danych ani logować się do banku w celu dokonania transakcji. Jeśli coś pójdzie nie tak i nie otrzymamy przesyłki lub otrzymamy towar niezgodny z opisem, jesteśmy objęci pełną ochroną kupujących i PayPal pokryje koszty całej transakcji wraz z przesyłką. Ponadto wielu sprzedawców oferuje specjalne promocje dla użytkowników PayPal jak np. darmową wysyłkę." - twierdzi Damien Perillat, Dyrektor Zarządzający PayPal w Centralnej i Wschodniej Europie.

Również Unia Europejska podejmuje działania mające na celu wspieranie rozwoju transgranicznego e-handlu, np. stosuje jednolite stawki celne na produkty kupione poza swoimi granicami. Kolejnym krokiem jest ujednolicenie praw konsumentów i wyeliminowanie rozbieżności w tym aspekcie pomiędzy państwami. Ustandaryzowany będzie formularz odstąpienia od umowy, a na samą czynności przewidziano 14 dni. Ponadto od 2016 roku będzie działał mechanizm ODR - internetowa platforma rozwiązywania sporów.
140307.paypal.info.01.600X510

Na podstawie
Raportu Cenowego PayPal 2014: Zakupy za granicą, wciąż taniej niż lokalnie, PayPal

Udostępnij artykuł: