Zakupy w e-sklepach robi już prawie każdy Polak

Raporty

Zakupy przez internet

Dokładnie 93 proc. respondentów deklaruje, że kupiło coś online chociaż raz w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jedynie 7 proc. przyznało, że nigdy nie zamówiło w e-sklepie. Tak wskazują wyniki ostatniego badania SW Research, przygotowanego na zlecenie Trusted Shops, firmy oferującej gwarancję zwrotu pieniędzy klientom sklepów internetowych.

Coraz więcej internautów kupuje online #AnnaRak #TrustedShops

To duża różnica w porównaniu z rokiem 2017, kiedy aż 62 proc. osób deklarowało, że nie robi zakupów przez internet. Co ciekawe, tylko 16 proc. ankietowanych robi zakupy regularnie – przynajmniej raz w tygodniu. Ponad połowa robi je sporadycznie – raz lub dwa razy w miesiącu, a co czwarty badany dopiero testuje zakupy online, bo zdarza mu się to zaledwie raz na pół roku.

Jednostkowe kwoty, które przeznaczamy na zakupy w internecie są są podobne do tych w latach poprzednich. 34 proc. internautów robi zakupy o wartości od 60 do 100 złotych, natomiast 35 proc. kupuje online za 100 – 249 złotych, co oznacza niewielki spadek względem lat ubiegłych. Wzrosła natomiast liczba drobnych transakcji o wartości do 59 złotych (16 proc.) oraz zdecydowanie droższych zakupów powyżej 500 złotych, które stanowią już ponad 5 proc.

– Nasze badania wskazują, że coraz więcej internautów kupuje online. Niestety problemy obecne rok i dwa lata temu są nadal aktualne. Klienci otrzymują towar z opóźnieniem, a w skrajnych przypadkach paczki nie docierają do adresatów. Negatywne doświadczenia mogą potęgować obawy konsumentów, którzy boją się, że nie odzyskają swoich pieniędzy, jeżeli nie wszystko pójdzie zgodnie z planem lub zostaną oszukani przez nierzetelnego sprzedawcę – komentuje wyniki badania Anna Rak, country manager firmy Trusted Shops.

Marcin Złoch

 

Udostępnij artykuł: