Załamania gospodarczego nie będzie, a dobra koniunktura powróci na dłużej?

Gospodarka

Wykresy gospodarcze na tle mapy
Fot. stock.adobe.com/Andrey

Mamy poprawę koniunktury w globalnej gospodarce. Marcowe dane zaskoczyły, a na rynki finansowe powrócił optymizm. Chwilowe wahnięcie czy początek dłuższej zmiany nastrojów?

Mamy poprawę koniunktury w globalnej gospodarce. Marcowe dane zaskoczyły, a na rynki finansowe powrócił optymizm #gospodarka

– Marzec przyniósł poprawę koniunktury, wcześniej wskaźniki wyprzedzające, czyli PMI, zniżkowały z wyjątkiem USA – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Teraz czekamy na twarde dane.

Czytaj także: Co czeka polską gospodarkę w najbliższych latach? Projekcja NBP >>>

Dobre dane z Chin…

Rynki finansowe bardzo ucieszyły dane z Chin. Jednak tempo wzrostu PKB jest tam najniższe od trzech dekad.

– Jest tam wiele problemów, które mogą dać znać o sobie w każdym momencie, do takich należy duże zadłużenie sektora prywatnego, a mówi się też często o bańce na rynku nieruchomości, o kilku milionach pustych mieszkań – wyjaśnia Przemysław Kwiecień.

… i gorsze z Niemiec

Dla polskiej gospodarki szczególnie istotna jest koniunktura w gospodarce Niemiec. To z tego kraju napływają najgorsze dane, ale nie wiadomo, czy wynika to ze specyfiki gospodarki tego kraju, czy też są to dane, które wyprzedzają to, co dopiero przed całą europejską gospodarką.

– Marcowe dane o światowej gospodarce to nie jest jeszcze odbicie, to tylko drgnięcie, które może oznaczać nadzieję na powrót hossy – ocenia ekspert XTB.

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: