Założenie firmy w Polsce trwa najdłużej w Europie. Ranking państw przyjaznych nowym przedsiębiorcom

Firma

W Estonii firmę założymy w niecałe 4 dni. W Polsce cały proces trwa niemal dziesięć razy dłużej.

Strzałka z napisem: rozpoczynanie biznesu
Fot. Pixabay.com

W Estonii firmę założymy w niecałe 4 dni. W Polsce cały proces trwa niemal dziesięć razy dłużej.

W Estonii firmę założymy w niecałe 4 dni. W Polsce cały proces trwa niemal dziesięć razy dłużej #firmy

Portal ALEO.com porównał warunki dla startujących przedsiębiorców w trzydziestu europejskich krajach.Gładki start najskuteczniej ułatwiają przedsiębiorcom urzędy w Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji – tak wynika z rankingu Europejskich Perspektyw Przedsiębiorczości opracowanego przez ALEO.com, internetową bazę firm. Autorzy wzięli pod lupę średni czas i koszty zakładania nowej firmy oraz porównali pozycje trzydziestu europejskich państw w najważniejszych ekonomicznych zestawieniach (m.in. rankingu „Doing Business” Banku Światowego, Indeksie Wolności Gospodarczej czy Międzynarodowym Indeksie Praw Własności).Czytaj także: Bank Światowy: Polska spadła na 33. miejsce w rankingu Doing Business >>>

Jak w zestawieniu wypadła Polska? 

Polska plasuje się dopiero na 23. miejscu, wyprzedzając jedynie Chorwację. Proces rejestracji nowej spółki z o. o. nad Wisłą pochłania aż 37 dni, najdłużej spośród wszystkich badanych krajów. Pod tym względem możemy porównywać się co najwyżej z naszymi sąsiadami: w Czechach na założenie biznesu potrzeba średnio 24,5 dnia, a na Słowacji – 26,5 dnia.Od czołówki rankingu dzieli nas przepaść. W Wielkiej Brytanii, która zajęła pierwsze miejsce, rejestracja nowego biznesu jest niemal dziesięć razy szybsza i zajmuje niecałe 4 dni. Równie szybko z formalnościami przedsiębiorcy uporają się m.in. w Norwegii, na Łotwie czy w Estonii. Autorzy rankingu zwracają szczególną uwagę na ten ostatni kraj, który może służyć jako przykład udanej implementacji zasady jednego okienka.

– Szereg czynności, takich jak weryfikacja nazwy, wniosek o rejestrację czy zdeponowanie kapitału, w Estonii można wykonać jednocześnie, w tym samym miejscu. To przynosi nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale sprawia również, że wymogi proceduralne są bardziej przejrzyste i przystępne – tłumaczą cytowani w raporcie przedstawiciele Banku Światowego.Jak podkreśla ALEO.com, obraz Polski jako państwa, w którym na małych przedsiębiorców czeka wiele przeszkód, rysuje się jeszcze wyraźniej, gdy spojrzymy nie tylko na europejskie, ale również ogólnoświatowe statystyki. W opracowanym przez Bank Światowy rankingu „Starting Business” wyprzedzają nas takie kraje jak Białoruś, Kirgistan czy Oman.Ranking Europejskich Perspektyw Przedsiębiorczości dostępny jest na blogu Aleo.com. 
Źródło: Aleo.com
Udostępnij artykuł: