Zamiana mieszkania na mniejsze nie poprawi sytuacji emerytów

Finanse i gospodarka

Niektórzy eksperci sugerują, że alternatywą dla renty dożywotniej, oferowanej seniorom przez fundusze hipoteczne może być zamiana mieszkania na mniejsze. Okazuje się jednak, że w większości przypadków przeprowadzka nie jest sposobem na rozwiązanie problemów materialnych osób starszych. 

Niektórzy eksperci sugerują, że alternatywą dla renty dożywotniej, oferowanej seniorom przez fundusze hipoteczne może być zamiana mieszkania na mniejsze. Okazuje się jednak, że w większości przypadków przeprowadzka nie jest sposobem na rozwiązanie problemów materialnych osób starszych. 

Ze statystyk Funduszu Hipotecznego Familia wynika, że większość osób zainteresowanych uzyskaniem renty dożywotniej dysponuje lokalem o metrażu ok. 30 - 40 mkw. Przeprowadzka do mniejszego mieszkania nie jest już możliwa. Jak zamienić małe, na jeszcze mniejsze?

Jeśli jednak są osoby, które posiadają większe mieszkania, to należy pamiętać, że przeprowadzka wiąże się z dużymi wydatkami, nie wspominając o pakowaniu, przenoszeniu, rozpakowywaniu i na nowo urządzaniu swojego nowego lokum. Zlecając przeprowadzkę, osoby starsze i samotne zapłacą od kilkuset, nawet do tysiąca złotych za taką usługę. Dodatkowo remont, urządzenie mieszkania to wydatki, które znacznie uszczuplą uzyskaną nadwyżkę ze sprzedaży mieszkania. Bardzo często więc uzyskane dzięki zamianie lokalu środki, nie pozwalają już na dożywotnie utrzymanie. Pod tym kątem nie jest to rozwiązanie, które można postrzegać jako rozsądną alternatywę dla renty dożywotniej. Ładnie brzmi, ale po wyliczeniu kosztów, może się okazać że cała udręka związana z przeprowadzką była bardziej kosztowna niż wpływy z renty dożywotniej.

"Jedną z wielu zalet renty dożywotniej  jest to, że senior otrzymuje wypłatę dożywotnio. Niezależnie od tego jak zaawansowanego wieku dożyje ma gwarancję otrzymywania comiesięcznych, dodatkowych pieniędzy, pozostając w swoim mieszkaniu. Może wciąż mieszkać w znanym mu otoczeniu i korzystać z lokalu tak jak dotychczas. Nic nie zmienia się w jego codziennym życiu i przyzwyczajeniach, a zyskuje ponadto comiesięczny dopływ pieniędzy." - mówi Katarzyna Brzeska Miksa, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia.’

Nie tylko pieniądze

Przeprowadzka jest rozwiązaniem niekorzystnym dla seniorów również ze względów pozafinansowych. Zmiana mieszkania jest trudnym wyzwaniem. Senior traci bowiem kontakt ze znanym mu od lat otoczeniem, w tym sąsiadami i miejscami, które zna. Dla wielu osób starszych przeprowadzka do nowej, często gorszej lokalizacji jest pod tym względem zmianą nie do zniesienia. Bardzo często seniorzy podkreślają przywiązanie do znanej im okolicy i swojego mieszkania.

Komfort i pewność

wielu Seniorów renta dożywotnia jest jedynym rozwiązaniem gwarantującym otrzymanie pewnego, comiesięcznego dochodu, który pozwala na godne życie w znanym otoczeniu. Decydując się na skorzystanie z tej możliwości należy sprawdzić, czy fundusz, z którym podpisujemy umowę zapewnia swoim klientom wszelkie możliwe zabezpieczenia. Przede wszystkim należy upewnić się, czy firma gwarantuje w umowach niezbywalne prawo do dożywotniego użytkowania nieruchomości wpisane w akcie notarialnym. Oprócz tego fundusz powinien wprowadzić na rzecz emeryta hipotekę umowną. Te elementy dają seniorom gwarancję wypłaty świadczeń i zamieszkania w swoim mieszkaniu do końca życia.

Udostępnij artykuł: