Zamiast z banku pożyczamy od rodziny – badania

Raporty

Pod koniec 2013 roku Polacy wzięli 6,6 mld złotych kredytów konsumpcyjnych*. Większość jednak wciąż woli pożyczać pieniądze od rodziny i przyjaciół. Z badań OBOAK przeprowadzonych na zlecenie portalu pożyczek społecznościowych Give & Take wynika, że aż 75 proc. z nas chętniej prosi o pożyczkę osoby bliskie i rodzinę, niż zwraca się o nią do banku.

Pod koniec 2013 roku Polacy wzięli 6,6 mld złotych kredytów konsumpcyjnych*. Większość jednak wciąż woli pożyczać pieniądze od rodziny i przyjaciół. Z badań OBOAK przeprowadzonych na zlecenie portalu pożyczek społecznościowych Give & Take wynika, że aż 75 proc. z nas chętniej prosi o pożyczkę osoby bliskie i rodzinę, niż zwraca się o nią do banku.

Czas to pieniądz

Ponad jedna trzecia respondentów zwróciła uwagę na fakt, że pożyczając gotówkę od rodziny i przyjaciół, możemy otrzymać ją szybciej (35 proc.). Inną zaletą takich pożyczek (25 proc.) jest brak odsetek, jeszcze inną (23 proc.) brak formalności. Nie ma także ryzyka surowych kar za nieterminowy zwrot pieniędzy. - Można powiedzieć, że pożyczki prywatne przeżywają renesans. Z naszych obserwacji rynku wynika, że w tym roku Polacy pożyczają znacznie więcej niż w ubiegłym - mówi Elvis Galickis, dyrektor wykonawczy portalu pożyczek społecznościowych Give & Take. Do wzięcia pożyczki pozabankowej często wystarczy jedynie dowód. Gdy pożyczamy w rodzinie dokumenty są nieistotne. Najwięcej formalności wciąż napotkamy w bankach. Dla 42 proc. osób w przypadku brania kredytu w banku koszty stanowią największą barierę. Prawie 35 proc. mówi otwarcie, że przeszkadzają im formalności. Niewiele (zaledwie 8 proc.) osób korzysta natomiast z dobrodziejstw zakładu pracy, biorąc pożyczkę z funduszu socjalnego. Ciekawostką jednak jest to, że 7,6 proc. w ogóle nie pożycza, a pożyczanie pieniędzy ciągle jest jeszcze powodem do wstydu - deklaruje to 70 proc. z nas.

Mimo że chętniej pożyczamy od rodziny, to kwoty pożyczek nie są wysokie. Prawie połowa ankietowanych pożycza od 100 do 500 zł. Rzadziej są to większe kwoty oraz te całkiem małe; 14,5 proc. pożycza od 500 zł do 5 tysięcy, tylko 5 proc. decyduje się u bliskich zadłużyć na więcej niż 5 tysięcy złotych.

Czy płacę podatek od pożyczki rodzinnej?

Pieniądze pożyczane od członków najbliższej rodziny nie są opodatkowane. Do tego grona zalicza się rodziców, dzieci, wnuki i dziadków. Jeśli w ciągu 5 lat pożyczymy od jednej osoby więcej niż 9637 zł, wówczas musimy w Urzędzie Skarbowym złożyć stosowne dokumenty - deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz potwierdzenie otrzymania pieniędzy. Dokumenty należy złożyć w ciągu 14 dni od otrzymania pożyczki, w przeciwnym razie będziemy zobowiązani do zapłacenia podatku od otrzymanej kwoty. W przypadku pożyczek pomiędzy teściami a synową lub zięciem opodatkowaniu podlegają wszystkie te przekraczające 9367 zł.

Pieniądze pożyczane od dalszej rodziny i znajomych również nie podlegają opodatkowaniu, gdy kwoty nie przekraczają 5 tysięcy złotych pożyczonych od jednej osoby oraz 25 tysięcy złotych, jeśli pożyczamy od kilku osób (w obu przypadkach w ciągu 3 lat kalendarzowych). Wyższe kwoty podlegają opodatkowaniu.

Połowa badanych odwdzięcza się za otrzymane pieniądze

W ramach podziękowania jedna trzecia z nas kupuje prezent adekwatny do kwoty pożyczki, a 17 proc. oddaje dodatkową sumę w formie odsetek. Reszta nie proponuje żadnych dodatków, część z tych osób jest zdania, że wystarcza zwrócenie pożyczonych pieniędzy.

Pożyczamy od rodziny i znajomych, ponieważ pożyczka jest szybsza, często bez kosztów, a także dlatego, ze unikamy formalności. Niespokojne w tym przypadku może być tylko nasze sumienie, bowiem niespłacone rodzinne pożyczki mogą być przyczyną wewnętrznych konfliktów i niesnasek.

*Link do źródła
http://www.nbp.pl/publikacje/domowe/domowe_4_2013.pdf

Źródło: Give & Take

Udostępnij artykuł: