Zamrożenie cen prądu: firmy energetyczne przeżywają oblężenie, przedsiębiorcy składają wnioski

Firma

Mikro- i mali przedsiębiorcy mogą zamrozić wzrost opłat za energię elektryczną w II półroczu 2019 roku pod warunkiem złożenia specjalnego wniosku w zakładzie energetycznym. Firmy, które nie złożą odpowiedniego wniosku na czas, będą po 1 lipca płaciły o ok. 30-40 proc. wyższe rachunki za prąd.

Pieniądze i licznik energii elektrycznej symbolizujące ceny prądu
Fot. stock.adobe.com/ratmaner

Mikro- i mali przedsiębiorcy mogą zamrozić wzrost opłat za energię elektryczną w II półroczu 2019 roku pod warunkiem złożenia specjalnego wniosku w zakładzie energetycznym. Firmy, które nie złożą odpowiedniego wniosku na czas, będą po 1 lipca płaciły o ok. 30-40 proc. wyższe rachunki za prąd.

Jacek Zimmer: Najbezpieczniej jest złożyć odpowiedni wniosek osobiście w zakładzie energetycznym #CenyPrądu

[AKTUALIZACJA] Zamrożenie cen prądu: ostatni dzień na złożenie wniosku. Lepiej zrobić to osobiście >>>

Niektóre koncerny energetyczne wydłużyły w związku z tym godziny pracy Biur Obsługi Klienta, a nawet otworzyły je w minioną sobotę i niedzielę.Czytaj także: Zamrożenie cen prądu: termin składania oświadczeń wydłużono do 13 sierpniaDzięki temu więcej przedsiębiorców mogło złożyć wnioski o utrzymanie ceny energii elektrycznej z 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r.

Wnioski można składać do poniedziałku

Na podstawie tak zwanej ustawy prądowej mikro- i mali przedsiębiorcy mogą uzyskać zamrożenie wzrastających opłat za energię elektryczną. Zamrożenie opłat nastąpi pod warunkiem, że do 29 lipca 2019 roku przedsiębiorcy  złożą w zakładzie energetycznym stosowne oświadczenie.  Będzie ono  podstawą uprawnienia do utrzymania ceny energii elektrycznej z 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 roku.Na stronach PGE Obrót SA znaleźliśmy następującą informację: Informujemy, że związku z trwającym procesem składania oświadczeń odbiorców końcowych określonych w ustawie o cenach energii elektrycznej, zostały wydłużone godziny pracy wszystkich Biur Obsługi Klienta PGE Obrót
  • sobota, 27 lipca, godz. 9.00-17.00
  • niedziela, 28 lipca, godz. 11.00-19.00
  • poniedziałek, 29 lipca, godz. 8.00-24.00
Jak nas poinformował Mariusz Majewski, kierownik Zespołu Zespół Komunikacji Zewnętrznej i Wewnętrznej PGE Obrót S.A. oświadczenie można również przesłać listownie na adres: PGE Obrót, ul. 8-go Marca 6, 35-959 Rzeszów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów przyjmowane będą również oświadczenia nadane w poniedziałek, 29 lipca 2019 r.Oświadczenie można także przesłać drogą elektroniczną, pod warunkiem, że oświadczenie jest opatrzone podpisem kwalifikowanym. Ze względów prawnych skan dokumentu nie będzie honorowany. W przypadku gospodarstw domowych i innych odbiorców końcowych z grupy taryfowej Gx w całym roku 2019 obowiązują ceny z roku 2018 - nie ma więc wymogu składania oświadczeń przez tych klientów.Tauron zapowiedział na swojej stronie pracę punktów obsługi klienta w sobotę i nawet w niedzielę: Jeśli prowadzisz mikro lub małą firmę, szpital albo reprezentujesz podmiot sektora publicznego, oświadczenie, które dotyczy zachowania cen energii z 30 czerwca 2018 r. możesz nam złożyć do poniedziałku 29 lipca. Z oświadczeniem zapraszamy Cię do naszych POKów, które będą czynne także w najbliższą sobotę i niedzielę (27 i 28 lipca) od godziny 9:00 do 17:00.

Data stempla pocztowego, czy data wpływu? Kompletne zamieszanie

Koncern Energa na swojej stronie wyraźnie stwierdzał: Pamiętaj: o dacie złożenia oświadczenia decyduje data jego wpływu do nas. Zgodnie z art. 115 Kodeksu Cywilnego za ostateczną datę wpływu do nas uznajemy 29 lipca 2019 roku.Podobna informacja znajdowała się też na stronach Tauronu.Z kolei na stronach Ministerstwa Energii pojawiła się informacja, że przedsiębiorcy mogą składać wnioski za pośrednictwem poczty, i ważna jest data stempla pocztowego. Oto fragment tego komunikatu:Komunikat Ministra Energii w/s oświadczeń do ustawy o cenach prąduW związku z dużym zainteresowaniem ułatwiamy wszystkim możliwość złożenia oświadczenia. Informujemy, że punkty obsługi klienta w spółkach energetycznych pracują w sobotę (27.07), niedzielę (28.07), a w poniedziałek (29.07) do północy. Oświadczenie można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do 29 lipca br., decyduje data stempla pocztowego

Skąd można pobrać formularz?

Formularz oświadczenia dla przedsiębiorcy i przydatna instrukcja wypełnienia tego formularza jest dostępna np. na stronach Tauronu pod adresem:  https://www.tauron.pl/dla-domu/komunikat-dla-klientowMożna też dotrzeć do samej ustawy. Wzór oświadczenia odbiorcy końcowego jest załącznikiem do nowelizacji ustawy i można go pobrać pod adresem: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/1210/1Czytaj także: Był sobie tani prąd…

Jak mówił nam w czwartek Jacek Zimmer, radca prawny w Kancelarii Swora Legal  przedsiębiorcy mieli miesiąc na złożenie odpowiedniego wniosku w firmie energetycznej bowiem nowelizacja tzw. ustawy prądowej weszła w życie 29 czerwca tego roku.Nie było o niej jednak dużo informacji w mediach w związku z czym wielu przedsiębiorców dopiero w ostatnich dniach dowiedziało się o istnieniu tej ustawy i o możliwości zamrożenia cen prądu na drugie półrocze.W efekcie można się spodziewać, że Biurach Obsługi Klienta firm energetycznych pojawią się tysiące mikro- i małych przedsiębiorców.Wynika to z faktu, że wnioski mogą być tylko złożone w formie pisemnej.Czytaj także: Zamrożenie cen prądu: przedsiębiorcy na złożenie wniosku mają czas do 29 lipca >>>

Dopuszczalne byłoby złożenie wniosku drogą elektroniczną, jeśli przedsiębiorca dysponuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Choć mogą być tu różnego rodzaju wątpliwości bowiem sama ustawa nie przewiduje wprost takiej możliwości.Najbezpieczniej jest złożyć odpowiedni wniosek osobiście w zakładzie energetycznym - zauważa Jacek Zimmer.Wzór oświadczenia, które składają przedsiębiorcy jest załącznikiem do ustawy, należy więc składać wnioski właśnie na tym formularzu. Powinien on być dostępny na stronach internetowych firm energetycznych oraz w biurach obsługi klientów.

Czy będą spory o termin złożenia wniosku?

Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki poinformowała aleBank.pl, że Urząd będzie uprawniony, by sprawdzać, czy sprzedawcy energii zastosowali się do wymogów ustawy.Jej zdaniem mogą się zdarzyć spory pomiędzy odbiorcą końcowym a  przedsiębiorstwem obrotu na tle np. zbyt późnego złożenia oświadczenia.Odnosząc się do granicznego terminu złożenia oświadczenia przez przedsiębiorców w dniu 27 lipca, Pani rzecznik poinformowała nas, że zgodnie z Kodeksem Cywilnym jeśli termin wymagalności wypada w sobotę (dzień wolny od pracy), to został on przedłużony do poniedziałku.Z zamrożenia cen prądu może skorzystać teoretycznie około 2 mln podmiotów: mikro- i małe firmy, a także samorządy i szpitale. Spółki energetyczne oceniają, że dotąd wymagane oświadczenia złożyło zaledwie kilkanaście procent uprawnionych.Szacuje się, że firmy, które na czas nie złożą odpowiednich wniosków, po 1 lipca będą płaciły 30-40 proc. więcej za energię elektryczną. W przypadku najmniejszych firm oznacza to wzrost miesięcznych rachunków o kilkadziesiąt złotych, a jeśli zużywają dużo prądu to nawet o kilka tysięcy złotych.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: